На основание чл. 21 ал. 2, във връзка с чл.21, ал.1, т. 23 от ЗМСМА, във връзка с чл.40, ал. 3 от Закона за защита на животните,Общински съвет – Русе реши:
І. Приема Програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на община Русе;
II. Отменя Програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на община Русе, приета с Решение на № 255 от 17.07.2008 г. на Общински съвет – Русе.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
(акад. Христо Белоев, дтн)
ПРОГРАМА
ЗА ОВЛАДЯВАНЕ ПОПУЛАЦИЯТА НА БЕЗСТОПАНСТВЕНИТЕ КУЧЕТА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА РУСЕ
I. НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПРОГРАМАТА
Проблемът с безстопанствените кучета на територията на Община Русе има многостранни измерения – здравни, социално-битови, икономически и екологични.
Причините за наличието на безстопанствени кучета са от различен характер.
Едни от тях са свързани с липсата на популяризация на проблема с безстопанствените кучета и рисковете, които крие той, както и недостатъчната информираност на населението относно задълженията им при отглеждането на домашни кучета, недостатъчно насърчаване на отговорното отглеждане на кучетата и тяхната кастрация.
Част от причините са свързани с поведението на собствениците на домашни кучета и включват безотговорно придобиване, отглеждане, размножаване и разпространение, безнадзорно извеждане и оставяне без контрол. Основен проблем е притеснението за сигурността на населението, в резултат на което гражданите използват кучета за охрана – на стопански постройки, на жилища, на производствени обекти. В една част от случаите, когато отпадне нуждата от охрана, собствениците изоставят кучетата. В други случай се касае за недобре преценени възможности за отглеждане на домашни любимци, които се пускат на улицата. В голямата си част тези собственици не изпълняват своите задължения при отглеждане на домашните кучета, като не ги предоставят на регистриран ветеринарен лекар, който упражнява ветеринарномедицинска практика за издаване на паспорт, ваксинация, обезпаразитяване и регистрация чрез поставяне на микрочип и въвеждане на данните в Интегрираната информационна система на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Това е едно от основните задължения на собствениците при отглеждане на домашните кучета, което те не изпълняват.
Друга група причини е свързана с дейността на развъдчиците на кучета и се състои в извършване на нерегламентирана продажба и затруднения от различен характер при осъществяването на контрол върху търговията и развъдната дейност с кучета.
Аспект на проблема с безстопанствените кучета е тяхното физиологично състояние, като същите страдат от болести, глад и студ, и биват измъчвани, малтретирани и дори убивани от граждани. Налице е недостатъчна грижа и нехуманно отношение към тях.
II. ПРИНЦИПИ:
1. Постигане на здравословна среда за гражданите на Община Русе и подобряване хуманното отношение към животните;
2. Управление и намаляване на популацията от безстопанствени кучета по ефективен начин чрез масова кастрация.
III. ЦЕЛ И ЗАДАЧИ НА ПРОГРАМАТА
- Цел
Програмата има за цел установяване на дългосрочни и ефективни мерки, които ще доведат до овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на общината чрез:
– прилагане на механизмите за ефективен контрол и намаляване на популацията на безстопанствените кучета, предвидени в българското законодателство;
– повишаване културата на отглеждане на домашни кучета и насърчаване на тяхната кастрация и регистрация;
– установяване на контрол върху популацията от домашни и бездомни кучета, като се гарантира здравето на хората и безопасността на градската среда;
– редуциране броя на уличните кучета до трайно намаляване на популация съгласно разпоредбите на действащото законодателство;
– намаляване до минимум на рисковете от разпространяване на зоонози.
- Задачи на Програмата:
– Масова кастрация на безстопанствените кучета;
– Стимулиране на кастрацията на домашни кучета;
– Стимулиране осиновяването на безстопанствени кучета;
– Повишаване на информираността и отговорността на гражданите при отглеждането на домашни кучета.
IV. ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ
С прилагането на Програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Русе се очакват следните резултати:
1. Намаляване на броя на безстопанствените кучета и установяване на траен контрол върху тяхната популация на територията на общината;
2. Намаляване на рисковете от разпространението на заболявания, пренасяни от безстопанствените кучета;
3. Увеличаване на информираността, отговорността и активността на гражданите при отглеждане на домашни кучета.
V. ОЦЕНКА НА СЪСТОЯНИЕТО И ДИНАМИКАТА НА ПОПУЛАЦИЯТА НА БЕЗСТОПАНСТВЕНИТЕ КУЧЕТА
Първоначалната оценка и последващият мониторинг са от ключово значение за успеха на Програмата. Реалната информация за състоянието и динамиката на популацията на безстопанствените кучета позволява да бъдат предприети максимално ефективни мерки и оптимизация на изразходваните ресурси.
За правилна оценка е необходимо да се идентифицират източниците на безстопанствени кучета.
Такива са:
– Свободно скитащи домашни кучета (в тази бройка влизат и кучетата от строителни обекти, стопански дворове, паркинги и т.н.);
– Изоставени от стопаните си кучета;
– Поколения на домашни кучета, резултат на неконтролирано развъждане;
– Поколения на некастрирани безстопанствени кучета.
С оглед изпълнение целите на Програмата и във връзка с динамиката на популацията се извършва преброяване на безстопанствените кучета на територията на общината, съобразно предвидения в националното законодателство ред:
1. Преброяването започва след получаване уведомлението от министъра на земеделието, храните и горите и при съобразяване на предвидения в него срок.
2. Кметът на общината издава заповед за извършване на преброяването. Същото се извършва от представители на общината, организации за защита на животните или от други юридически лица, при спазване на принципа за липса на конфликт на интереси по смисъла на чл.4 ал.2 от Наредба 4. В преброяването не могат да се включват участниците в дейностите по Програмата, извършващи кастрация и обработка на кучетата.
3. Преброяването се извършва веднъж на всеки две години в периода март-юни или септември-ноември.
4. При преброяването се отчита всяко куче, намиращо се на обществено място без видимо присъствие на собственик.
5. Преброяването се извършва по методиката, посочена в Националната програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България като задължително се отчита приблизителната възраст, пол, видимото здравословно състояние и наличието или липсата на видима маркировка за извършена кастрация.
6. За извършеното преброяване се се съставя протокол, който се изпраща в Общината и Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ).
VI. МЕРКИ ЗА ОВЛАДЯВАНЕ И КОНТРОЛ НА ПОПУЛАЦИЯТА НА БЕЗСТОПАНСТВЕНИТЕ КУЧЕТА
Подходът за овладяване популацията на безстопанствените кучета, заложен в Закона за защита на животните, включва тяхното залавяне, кастрация и връщане по местата на залавянето им, чиято цел е да спре цикличния процес по запълване на освободените места. Кастрирането на кучетата и връщането им по местата, от които са заловени, няма да позволи освобождаване на ниши, защото ще са запълнени с животни, които не се възпроизвеждат. Това от своя страна ще доведе до блокиране на раждаемостта.
Програмата включва основни мерки, изпълнението на които се постига чрез прилагане на конкретни дейности:
1. Периодично преброяване на бездомните кучета на територията на Община Русе, съгласно чл.7 от Наредба №4 за Прилагане на Националната програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България;
2. Изготвяне на график за залавяне и обработване на бездомни кучета, като приоритетно в графика се включват:
• женски кучета във фертилна възраст;
• женски кучета в период на еструс;
• болни и агресивни кучета;
• кучета от малките населени места и вилните зони.
3. Залавяне, транспортиране, настаняване и обработване на безстопанствените кучетата съгласно разпоредбите на Закона за защита на животите, вкл. на кучетата, отглеждани на открито (дворни кучета в кварталите и покрайнините на града, вилните зони, строежи, паркинги, предприятия и др.);
Обработването на кучетата се извършва в регистрирани стационарни и мобилни амбулатории, както следва:
• Здравите и неагресивни кучета – кастрация, обезпаразитяване, ваксиниране, трайна маркировка, връщане по обитаваните от тях места под надзор, съгласно чл. 49. от ЗЗЖ;
• Неизлечимо болни животни в напреднала фаза на болестта се подлагат на евтаназия след провеждане на необходимите изследвания и след решение на комисия по чл.45. ал.8 от ЗЗЖ;
• Кучета, за които е доказано, че са агресивни – по преценка на комисия определена от Координационния щаб, след четиринадесет дневен карантинен период се предоставят на организации или осиновители, които отговарят за тях съгласно чл.172-175 от ЗВД или се настаняват в приют за доживотно отглеждане.
4. Поддържане на регистър на кучета-компаньони на територията на Община Русе съгласно чл. 133, ал. 2, т. 10 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.
5. Провеждане на кампания за стимулиране кастрацията на кучета-компаньони и повишаване грамотността на гражданите, свързана с техните права и задължения съобразно изискванията на Закона за защита на животните и Националната програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България.
6. Съвместна работа със Съсловната организация на ветеринарните лекари съгласно чл.4 от ЗЗЖ.
7. Съвместни кампании за намиране на нови собственици между Община Русе и НПО.
8. Организиране на изложби на безстопанствени животни с цел намиране на нови собственици.
9. Съвместни мероприятия по защита и хуманно отношение към животните между община и НПО.
10. Създаване и поддържане база данни на интернет страницата на Общинския приют за безстопанствени животни с цел информиране на гражданите за наличните за осиновяване животни в приютите на територията на общината.
11. Изготвяне и приемане на Наредба на Общински съвет – Русе за организацията на работата и условията за отглеждане на кучетата във временните приюти на територията на общината на основание чл. 47, ал.5 от ЗЗЖ.
12. Определяне и обозначаване на зони за разходка на кучета компаньони. За целта е необходимо да се изработят и поставят на определените места на територията на града табели, указващи местата разрешени за разходка на кучета – компаньони, както и на зоните, в които това е забранено съгласно чл. 177, ал.1, т.4 от ЗВД. Ограждане на съществуващи детски площадки, детски градини, училища. Актуализация на Наредба № 4 на Общински съвет гр. Русе. При избора на разрешените зони да се вземат предвид вече използваните такива от стопаните на домашни кучета;
13. Съвместна работа на Община Русе и НПО по образователни програми за защита на животните, със съдействието на Регионален инспекторат по образование в Русе.
VII. РЪКОВОДСТВО И КООРДИНАЦИЯ ПРИ ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА
1. Ръководство:
а) Общински съвет – Русе:
– Приема програма за изпълнение на националната програма и план за действие на съответната община, които отговарят на изискванията на Наредба № 4 за прилагане на националната програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България и за процедурите по нейното изпълнение, механизма на финансиране и отчетност.
– Приема наредба за организацията на работата и условията за отглеждане на кучетата във временните приюти на територията на общината.
– Ежегодно с приемането на бюджета на Община Русе за съответната година определя средствата, необходими за изпълнение на програмата.
б) Кметът на Община Русе:
– Организира изпълнението на програмата и плана, приет от Общинския съвет, и ежегодно до 1 март внася отчет за изпълнението на програмата до изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните.
– Организира преброяването на безстопанствените кучета на територията на Община Русе.
– Създава Координационен щаб за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Русе, който:
- се състои от представители на Община Русе, представители на регистрираните организации с нестопанска цел, които работят по ЗЗЖ, управители на приюти, определени със заповед на кмета на общината.
- осъществява връзка между Община Русе, НПО и управителите на приюти;
- изготвя годишен график за дейностите по Програмата;
- изготвя и внася в Общинския съвет проект на наредба за организацията на работата и условията на отглеждане на кучетата във временните приюти по чл. 47 ал.5 от ЗЗЖ. Правилниците за вътрешния ред на отделните приюти се изготвят след приемане на наредбата и са съобразени нейните разпоредби;
- приема и разглежда жалби и сигнали, подадени писмено, по електронна поща или по телефон, касаещи бездомни кучета и кучета-компаньони. Анонимни сигнали и жалби не се обработват;
- създава и поддържа база данни за обработените кучета;
- осъществява връзки с обществеността и медиите, свързани с изпълнение на дейностите по Програмата.
– Поддържа на регистър на кучета-компаньони на територията на Община Русе съгласно чл. 133, ал. 2, т. 10 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.
2. Координация:
Осъществява се чрез взаимодействие между кмета на общината, Областната дирекция по безопасност на храните, областната колегия към Българския ветеринарен съюз и организациите за защита на животните.
VIII. ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ
Неправителствените организации могат да:
– Стопанисват приюти съгласно чл.41 ал.4 и ал.5 от ЗЗЖ;
– Участват със свои представители в Координационния щаб;
– Осигуряват лица по обществен контрол в приютите за спазване хуманното отношение към животните съгласно чл.47 ал.5 и 57 от ЗЗЖ;
– Информират се за постъпилите жалби и сигнали, свързани с кучета – компаньони и бездомни кучета;
– Осигуряват свои представители за проверка на сигналите и жалбите и участват в разрешаването на проблемите, потвърдени от проверките на постъпилите жалби и сигнали;
– При спешни жалби на граждани за предотвратяване на жестокост към животните, НПО получават съдействие от органите на МВР съгласно чл.58, т.4 от ЗЗЖ;
– Съдействат за популяризиране на дейностите по Програмата.
– Организират и провеждат кампании за намиране собственици на кучета от приютите.
– Участват в съвместни разяснителни кампании с Община Русе за хуманно отношение към животните и популяризиране на Програмата за намаляване на популацията.
– Участват в мероприятия по образование на деца в хуманно отношение към животните, провеждане на екологично и природозащитно обучение и възпитание в сходната етика, организиране на школи, лекции, курсове и др.
– Осъществяват съвместна работа с частнопрактикуващи ветеринарни лекари от Съсловната организация на ветеринарните лекари при изявено желание от тяхна страна.
– Съдействат за залавянето и връщането по места на обработените безстопанствени кучета по начин и при условия, които гарантират опазване здравето на животните и причиняване на минимално страдание.
IX. ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ
С прилагането на Програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Русе се очакват следните резултати:
1. Намаляване на броя на безстопанствените кучета и установяване на траен контрол върху тяхната популация на територията на общината;
2. Намаляване на рисковете от разпространението на заболявания, пренасяни от безстопанствените кучета;
3. Увеличаване на информираността, отговорността и активността на гражданите при отглеждане на домашни кучета.
X. МОНИТОРИНГ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА
Ежегодно до 1 март кметът на общината внася отчет за изпълнението на програмата до изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните. В отчета задължително се включват следните индикатори:
1. Брой на безстопанствени кучета:
– заловени;
– маркирани;
– кастрирани;
– ваксинирани;
– обезпаразитени;
– настанени в приюти;
– върнати по места (под надзор на лица, организации за защита на животните или община);
– осиновени;
– евтаназирани;
– умрели.
2. Брой на домашни кучета:
– регистрирани;
– кастрирани.
3. Брой извършени проверки, както и:
– подадени сигнали, молби и жалби;
– констатирани нарушения;
– дадени предписания;
– съставени актове за установяване на административни нарушения и наказателни постановления.
XI. МЕХАНИЗЪМ НА ФИНАНСИРАНЕ И ОТЧЕТНОСТ
Изпълнението на дейностите по Програмата се финансира със средства от:
1. държавния бюджет;
2. общинския бюджет;
3. дарения от физически и юридически лица;
4. международни програми и проекти.
Средствата се отчитат съобразно правилата, въз основа на които са предоставени или по общия ред за финансиращата институция.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
(акад. Христо Белоев, дтн)