Site icon Общински съвет Русе

РЕШЕНИЕ № 663Прието с Протокол № 23/24.07.2025г.

 На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 и т. 12 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, във връзка с чл. 8, ал. 9 от Закона за общинската собственост, чл. 40, ал. 1 от Закона за концесиите и чл. 19, ал. 1 от Наредбата за изискванията за определяне на финансово-икономическите елементи на концесията /в сила от 29.05.2018 г., приета с ПМС № 83 от 22.05.2018 г./, Общински съвет – Русе реши:

            І. Приема План за действие за общинските концесии в Община Русе за периода от 2025 г. до 2027 г.

ІІ. На основание чл. 8, ал. 10 от Закона за общинската собственост, Планът за действие за общинските концесии да се обяви на населението по ред, определен в Наредбата по чл. 8, ал. 2 от същия закон и да се публикува на интернет страницата на Община Русе.

III. На основание чл. 40, ал. 3, т. 6 от Закона за концесиите, във връзка с чл. 19, ал.3 от Наредбата за определяне на финансово икономическите елементи на концесията, Планът за действие за общинските концесии да се публикува в Националния концесионен регистър.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                    (акад. Христо Белоев, дтн)

ПЛАН

ЗА ДЕЙСТВИЕ ЗА ОБЩИНСКИТЕ КОНЦЕСИИ        В ОБЩИНА РУСЕ

за периода от 2025 г. до 2027 г.

/Приет с Решение № 663  по Протокол № 23/24.07.2025 г./

 

ВЪВЕДЕНИЕ

Настоящият План за действие за общинските концесии в Община Русе е разработен в съответствие с Националната стратегия за развитие на концесиите в Република България за периода 2018 – 2027 година, приета от Координационния съвет по концесиите на 19 юни 2018 г., и е одобрена от Министерския съвет с Протокол № 24 от 20 юни 2018 г.

Обхватът на плана, съгласно Указание № ЗК-10 от 07 август 2018 г. на Министерски съвет по прилагане Закона за концесиите, следва да е в съответствие с програмния период 2021 г. – 2027 г.

Планът за действие служи за определяне на концесиите, чрез които ще се изпълнят целите и приоритетите, включени в Националната стратегия за развитие на концесиите за посочения по-горе период.

Планът съдържа планираните процедури за определяне на концесионер, които ще се провеждат по реда на Закона за концесиите (ЗК). Проектите за концесии са определени по приоритетите и специфичните цели на Националната стратегия за развитие на концесиите. Съгласно стратегията приоритетите са основа за включване на проекти за концесии в Плановете за действие за общинските концесии.

За всеки проект за концесия са посочени прогнозираните данни по чл. 45, ал. 2 от ЗК.

 

 

ЧАСТ І

 

Приоритет 1 от Националната стратегия за развитие на концесиите: „Услуги, свързани със социалната инфраструктура в областите  образование; здравеопазване, култура и спорт“.

Специфична цел 1.1. „Осигуряване на достъпност и качество на медицинската помощ и на здравно-социалните услуги“.

Не са предвидени проекти за концесии.

Специфична цел 1.2. „Осигуряване на достъпност и качество на предучилищното и училищното образование“.

Не са предвидени проекти за концесии.

Специфична цел 1.3. „Осигуряване на достъпност и качество на библиотечни и читалищни услуги“.

Не са предвидени проекти за концесии.

Специфична цел 1.4. „Осигуряване на достъпност и качество на услугите, свързани със системни занимания с физически упражнения и спорт от всички възрасти“.

Не са предвидени проекти за концесии.

 

ЧАСТ ІІ

Приоритет 2 от Националната стратегия за развитие на концесиите: „Услуги, свързани с техническата инфраструктура в областите транспорт, пътища и пътни съоръжения, транспортна инфраструктура в населените места, водоснабдяване и канализация, топлоснабдяване и третиране на отпадъците“.

Специфична цел 2.1. „Транспорт“.

Не са предвидени проекти за концесии.

Специфична цел 2.2. „Пътища и пътни съоръжения. Транспортна инфраструктура в населените места“.

Не са предвидени проекти за концесии.

Специфична цел 2.3. „Водоснабдяване и канализация“.

Не са предвидени проекти за концесии.

Специфична цел 2.4. „Управление на  отпадъците“.

Не са предвидени проекти за концесии.

 

 

 

ЧАСТ ІІІ

Приоритет 3 от Националната стратегия за развитие на концесиите: „Природни ресурси – морски плажове; минерални води и др.“.

Специфична цел 3.1. „Морски плажове“.

Не е приложимо.

Специфична цел 3.2. „Минерални води за бутилиране“

Не е приложимо.

ЧАСТ ІV

Приоритет 4 от Националната стратегия за развитие на концесиите: „Изграждане на нови или реконструиране, преустройване, възстановяване или извършване на основен ремонт на обекти, които са публична държавна собственост или публична общинска собственост, извън тези, които попадат в Приоритет 1, Приоритет 2 и Приоритет 3“.

№ по редИндивидуализация на проекта за концесия    Максимален срок на концесията    Строителство/услуги, които ще се възложат с концесията  Срокове за изпълнение на възложеното строителство    Плащания от концедента      Концесионно възнагражде ние
  Наименование на проекта за концесия (наименование на концесията)    Предмет на концесията    Обект на концесията
          1Предоставяне на концесия на язовир „Образцов Чифлик“  – публична общинска собственост, представляващ Поземлен имот с идентификатор № 63427.319.845 по КККР на гр. Русе с площ от 201 870 кв. м.  и поземлен имот с идентификатор 63427.319.13 по КККР на гр. Русе, с площ от 4 218 кв. м. /язовирна стена/             Концесия за  строителство  Поземлен имот с идентификатор № 63427.319.845 по КККР на гр. Русе с площ от 201 870 кв. м.  – язовир и поземлен имот с идентификатор 63427.319.13 по КККР на гр. Русе, с площ от 4 218 кв. м. – язовирна стена.          20 години  Строителство, експлоатация и поддържане на язовира и свързаните с него съоръжения                    2 год.          не  да – 4 400 лв. без ДДС /годишно/

           

 

С тази концесия се предвижда да се възложи изпълнението на строителство и строително-монтажни работи за възстановяване и въвеждане в експлоатация на язовир „Образцов Чифлик“, срещу правото на концесионера да получава приходи  от извършваните дейности в обекта на концесията, при поемане от него на строителния и оперативния риск.

 ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Основните разходи, свързани с откриването на процедури за предоставяне на концесии са разходи за:

– за възлагане изготвянето на технически, финансово-икономически, правен и други анализи – в зависимост от спецификата на   процедурата;

Размерът на тези разходи е различен и се подхожда конкретно към всеки обект.

Настоящият план е приет с Решение № 663 от Протокол № 23 от 24.07.2025г. на Общински съвет Русе.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                    (акад. Христо Белоев, дтн)

Exit mobile version