Предложението Община Русе да закупи 12 броя употребявани тролейбусасе прие на днешното заседание на Общинския съвет. Първият опит на предходното заседание бе неуспешен, като точката беше вкарана в Дневния ред в същия вид и сега.
Дискусии по отношение на тегленето на заем в размер на 560 000 лв. без ДДС за превозните средства не липсваха.
Заместник-кметът по „Комунални дейности“ в Община Русе Димитър Недев обясни, че в момента има 46 тролейбуса в общинския автопарк, като от тях годни за експлоатация са 22. До 2023 г. по-голямата част от тях няма да бъдат годни за употреба.
Позицията на общинска администрация остана непроменена – „Общински транспорт Русе“ се нуждае от подмяна на своя автопарк и при обявена обществена поръчка се е явила една фирма. Тя предлага 20 превозни средства, употребявани и с живот, който ще трае от 5 до 7 години. Въпреки това съветниците бяха поставени през избора дали в града ни все пак да има подменени тролейбуси, или да останат старите, които не са с по-добро качество.
Новите превозни средства не разполагат с климатик и рампа за хора в неравностойно положение и майки с бебешки колички. 12 от тях ще бъдат доставени до края на този месец, а останалите 8 – през следващата година. Очаква се заемът в размер на над 900 000 лв. да бъде изплатен до края на 2024 г.
Дебатите по темата продължиха близо час, а ето и някои от акцентите. Първи отношение взе председателят на групата на патриотите в местния парламент Асен Даскалов. Според него Русе се нуждае от модерен и екологичен градски транспорт, а с днес общинските съветници отново са изправени пред труден избор. Въпреки липсата на климатизация и рампи за хората в неравностойно положение в новите тролейбуси, групата на „Патриотите – ВМРО“ подкрепи предложението, като Даскалов обясни, че според тях това е „по-малкото зло и само по този начин в града ни ще има действащ градски транспорт“.
Проф. Михаил Илиев от ПП ГЕРБ изрази мнение, че не е против да се купуват нови тролеи, но е против това да се купува скрап и според него общината ще загуби много средства, като „след 2 години положението ще е същото“.
Александър Неделчев от МК „БСП за България“ заяви, че предложението е направено в същия вариант, защото в предходните дебати не се е родила конструктивна идея за закупуване на по-добри превозни средства в приемлив финансов размер.
Според Елисивате Досева от МК „БСП за България“ „в момента спасяваме положението, а след време ще помислим за нещо по-добро“.
Отношение взе и Елеонора Николова от „СДС“, която подчерта тежестта на отговорността на Общинския съвет и общинска администрация и решенията, които се вземат по време на заседанията на Съвета. „Поддържаме тезата да се обединим към решение, което да бъде в полза на гражданите, независимо от това дали това ще струва повече“. Предложението на Николова беше да се направи работна група от специалисти, които да намерят „нормален и човешки градски транспорт за Русе“.
Станимир Станчев от „СДС“ направи предложение гласуването да бъде поименно и всеки общински съветник да заяви лично своя глас. Предложението получи подкрепа само с 21 гласа и то не беше прието.
След дългата дискусия Общинският съвет прие предложението 20 употребявани тролейбуса да се закупят за град Русе с 28 гласа „За“, 20 „Против“ и 1 „Въздържал се“.