ДО
ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
РУСЕ
ПРЕДЛОЖЕНИЕ
ОТ ПЕНЧО МИЛКОВ
Кмет на Община Русе
Относно: Приемане на нов Правилник за организацията, дейността и функциите на Общински консултативен съвет по въпросите за младежта към Община Русе..
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,
На основание чл. 76, ал.3 от АПК, чл. 21, ал. 2 във връзка с ал. 1, т.23 от ЗМСМА, във връзка с чл. 15, ал.6 от Закона за младежта и с Решение № 1482/ 21.09.2023 от Общински съвет – Русе беше:
1. Създаден Общински консултативен съвет по въпросите за младежта в Община Русе;
2. Приет Правилник за организацията, дейността и функциите на Общински консултативен съвет по въпросите за младежта.
Във връзка с гореизложеното, предлагаме на Вашето внимание нов проект на Правилник за организацията, дейността и функциите на Общински консултативен съвет по въпросите за младежта.
- Причини, които налагат приемане на нов Правилник:
Причините, които налагат отмяна на действащия в момента Правилник и приемането на нов Правилник за организацията, дейността и функциите на Общински консултативен съвет по въпросите за младежта към Община Русе (Правилника) се изразяват основно в следните обстоятелства:
1. По така действащия Правилник беше проведено първото заседание на Съвета на 19.09.2024 г. Във връзка с организирането и протичането му възникна необходимостта от промени в състава и структурата му, добавяне на нова глава, касаеща отчетността за свършена работа пред широката общественост и ръководните органи, както и добавяне на нови функции на членовете на съвета.
2. В Правилника не е предвидено съществуването на длъжности като: зам. председател, секретар. Вписването на тези ключови компетенции в състава му са задължителен аспект от правилното функциониране на Съвета, акуратното разпределение на отговорностите и качественото изпълнение на поетите ангажименти към делегираните от Председателя задачи. Ролята на зам. предеседател, определен със Заповед на Кмета на Община Русе би улеснила работата на Съвета при отсъствие на Председателя, като той ще поема неговата функция по презумпция.
3. В оперативната работа на Съвета въвеждането на длъжност Секретар, който да бъде запознат с функциите и задачите му на експертно ниво е необходимо, за да има единен информационен и комуникационен канал между членовете и към широката общественост. Длъжността ще затвърди процесите за точно, навременно и достоверно предаване и представяне на информация за отчетни и надзорни цели.
4. В сега действащия Правилник няма предвидена глава, касаеща отчетността, контрола и популяризиране на дейността на Съвета. Считам вмъкването и за задължително, тъй като докладването на направените предложения и взетите решения трябва да бъде прозрачно и ще затвърди процеситете за точно, навременно и достоверно предаване и представяне на информация за отчетни и надзорни цели.
Цитираните точки от Правилника са неразделна част от цялостната системата за контрола и уредбата на системата за управление на ОКСВМ.
5. В сега действащия Правилник няма ясно формулирани критерии, касаещи прекратяването на членство и промяна на поименния състав.
Вследствие на заложените механизми за контрол на посещенията и ангажираността на членовете, повече социално ангажирани хора ще могат да се включат в състава и да участват в обсъждането на социално значими теми.
6. С Решение №50, прието с Протокол №4/25.01.2024 г. Общински съвет – Русе е приел нова структура на общинска адмнистрация Русе и е създаден нов ресор, отговарящ за спорта и младежките дейности. В структирата на администрацията се създаде нова дирекция „Спорт и младежки дейности“, което налага промени в Правилника навсякъде, където е вписано отдел „ Образование, спорт и младежки дейности“ да се чете – отдел „Спорт и младежки дейности“ .
7. Правят се множество промени по настоящия Правилник.
- Цели, които се поставят:
Основна цел на Правилника е да уреди функциите и задачите, организационната структура, начина на провеждането на заседанията и вземането на решенията, начин на отчитане на дейността, както и контрола и популяризирането на дейността на ОКСВМ.
Регулирането на обществените отношения свързани с Общинския консултативен съвет по въпросите за младежта в Община Русе е въпрос от местно значение, който не е уреден с правни норми от националното законодателство.
- Финансови и други средства, необходими за прилагането на новата уредба:
Финансови средства за прилагането на Наредбата не са необходими.
- Очаквани резултати от прилагането, включително финансовите, ако има такива:
Приемането на Правилника ще доведе до ясно позициониране на всички длъжности, свързани с дейността и функциите на Съвета, ще подобри организационната му структура и ще уреди въпросите, свързани с администрирането и функционирането му.
Освен това ще се постигне съответствие на подзаконовата нормативна уредба, действаща на територията на община Русе с приложимото законодателство в тази област на национално ниво.
- Анализ за съответствие с правото на Европейския съюз:
Изготвеният проект е в съответствие със Закона за младежта и Националната стратегия за младежта (2021-2030). Не противоречи и на други нормативни актове от по-висша степен, приети от законодателната и изпълнителната власт в Република България.
При изготвянето на настоящия проект на Правилник не се установи тя да противоречи на правото на Европейския съюз. Съответствието на предлагания подзаконов нормативен акт с правото на Европейския съюз е обусловено от синхронизирането на действащото българско законодателство с обективната рамка на правото на Европейския съюз, относимо към регулирането на конкретния вид обществени отношения. Доколкото настоящият проект има за предмет приемане на нормативен акт, който подлежи на издаване на основание чл. 21, ал. 2 от ЗМСМА от Общински съвет – Русе като орган на местно самоуправление, то той е съобразен с разпоредбите на „Европейската харта за местното самоуправление”.
Съдържанието в Наредбата не противоречи на норми от по-висока степен на европейското законодателство.
Във връзка с чл. 26, ал. 2 и ал. 3 от Закона за нормативните актове и задължението за провеждане на обществени консултации и за публикуване на Проекта за приемане на нормативен акт с цел информиране на населението и прозрачност в действията на институциите в 30-дневен срок от публикуване на настоящото на интернет страницата на общината и/или общинския съвет, се приемат предложения и становища относно така изготвения проект за приемане на Правилник за организацията, дейността и функциите на Общински консултативен съвет по въпросите за младежта в община Русе.
Във връзка с гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Общински съвет – Русе, неговите комисии и взаимодействията му с общинска администрация и във връзка с изискванията на ЗПУО, предлагам на Общински съвет – Русе да вземе следното
Р Е Ш Е Н И Е
На основание чл. 76 ал.3 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), чл.21 ал. 2, във връзка с чл. 21, ал. 1, т.23 и чл. 17, т.10. от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА), във връзка с чл. 15, ал.6 от Закона за младежта (ЗМ), Общински съвет – Русе реши:
- Приема Правилник за организацията, дейността и функциите на Общински консултативен съвет по въпросите за младежта към Община Русе;
- Отменя Правилник за организацията, дейността и функциите на Общински консултативен съвет по въпросите за младежта към Община Русе приет с Решение №1482/21.09.2023 г.
Вносител,
ПЕНЧО МИЛКОВ
Кмет на Община Русе
ПРАВИЛНИК
ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА, ДЕЙНОСТТА И ФУНКЦИИТЕ НА
ОБЩИНСКИ КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ПО ВЪПРОСИТЕ ЗА
МЛАДЕЖТА КЪМ ОБЩИНА РУСЕ
ГЛАВА I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С този правилник се уреждат организацията и дейността на Общински консултативен съвет по въпросите за младежта като обществен орган, който ще подпомага Кмета на Община Русе при провеждане на общинската политика за младежта.
Чл. 2. Съветът осъществява дейността си в съответствие с действащото законодателство в Република България, решенията на Общински съвет – Русе и разпоредбите на този правилник.
Чл. 3. Съветът е колективен, постоянно действащ обществен консултативен орган към кмета на Община Русе.
ГЛАВА II.
ФУНКЦИИ И ЗАДАЧИ
Чл. 4. Общинският консултативен съвет по въпросите за младежта, наричан за кратко ОКСВМ, или Съвета :
- Дава становище по Общинския план за младежта преди приемането му от Общински съвет – Русе;
- Осъществява действия по наблюдение и оценка и прави предложения за актуализиране на Общинския план за младежта;
- Дава становища по проекти на нормативни актове и стратегически документи, които се отнасят до местната политика за младежта;
- Предлага мерки за постигане на целите на общинската политика в сферата на младежки дейности;
- Участва в обсъждането на въпроси, свързани с финансирането на младежки инициативи;
- Участва в изготвянето на ежегодни отчети за изпълнение на дейностите, насочени към младежите на територята на Община Русе;
- Подпомага и координира работата на младежките организации в различни области и в провеждането на доброволчески акции и други младежки инициативи/проекти;
- Координира и съдейства за изпълнение на проекти, свързани с младежките политики на национално и регионално ниво;
- Популяризира пред обществеността дейността си чрез средствата за масово осведомяване и на официалния сайт на общината;
- Осъществява други функции, възложени му от председателя на редовни и извънредни заседания.
ГЛАВА III.
СЪСТАВ, СТРУКТУРА И ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ
Чл. 5. (1) Съвета в своя състав включва: председател, заместник-председател, секретар и членове, избрани поименно със Заповед на кмета на Община Русе;
(2) Мандатът на съвета е 2 (две) години;
(3) В състава на Общински консултативен съвет по въпросите за младежта по право, без ограничения на възрастта влизат:
3.1. Заместник – кмет „Спорт и младежки дейности“ ;
3.2. Представители на Общински съвет – Русе ;
3.3. Експерти от дирекция „ Младежки дейности и спорт“;
Другите членове, които имат право на участие в съвета са:
3.4. Представител на Областна администрация – Русе;
3.5. Представители на младежки неправителствени организации;
3.6. Представители на неправителствени организации, работещи с и за младите хора, осъществяващи дейността си на територията на общината;
3.7. Представител на национално представителни младежки организации по смисъла на чл. 22 от Закона за младежта, които извършват дейност на територията на Община Русе;
3.8. Представители на ученически съвети от държавни, общински и частни училища на територията на Община Русе;
3.9. Председатели на студентски съвети от висши училища на територията на Община Русе;
3.10. Представители на бизнеса, браншови организации и синдикати, подпомагащи изпълнението на младежки политики и инициативи;
3.11. Представители на Общинска администрация – Русе;
3.12.Представител на Областна администрация – Русе;
3.13. Представител на Регионално управление на образованието – Русе.
Чл. 6 Община Русе обявява покана за подаване на предложения за включване на представители по чл. 5, ал. 3, от т. 3.1. до т. 3.6. от настоящия правилник. Поканата се публикува на електронната страница на Община Русе с краен срок за подаване не по-малко от 30 календарни дни от публикуването й.
Чл. 7 Кандидатстването за членство в състава на ОКСВМ става с подаване на следните документи:
- заявление до кмета на Община Русе включване в състава;
- информация за дейността на организацията, заявила желание за членство в Съвета;
- автобиография и мотивационно писмо при включване на представител на младежки организации, студентски или ученически съвети/парламенти от общински училища на територията на Община Русе;
- протокол за избор на представител на организацията.
Чл. 8. Председателят и членовете на Общинския консултативен съвет по въпросите за младежта се определят поименно със заповед на кмета на Община Русе.
Чл.9 Поименни промени в състава на Съвета стават :
9.1. при промяна на статута на членовете на ОКСВМ;
9.2.при системно неучастие в заседанията на ОКСВМ ( отсъствие по неуважителни причини от две поредни заседания) ;
9.3. други непредвидени обстоятелства, които налагат промени.
Чл. 10 Прекратяване на членство в Съвета става чрез отправено мотивирано писмено заявление до кмета на Община Русе.
Чл. 11. (1) Дейността на Общинския консултативен съвет по въпросите за младежта се ръководи от Председател, избран със заповед на кмета на общината, а при неговото отсъствие от един зам.председател – избран от състава на Съвета или експерт от Общинска администрация – Русе.
- В състава на Консултативния съвет се включва и длъжността „ секретар“ , който отговаря за организационната дейност на Съвета. Секретарят е експерт от общинска администрасия – Русе и се определя от Председателя на Съвета.
- Секретарят на Съвета не получава възнаграждение за своята дейност.
(2) Председателят на Общинския консултативен съвет по въпросите за младежта:
1. насрочва заседанията и определя дневния ред;
2 ръководи заседанията;
3. организира и контролира изпълнението на решенията;
4. утвърждава правилник за организацията и дейността на Общинския консултативен съвет по въпросите за младежта.
Чл. 9. За отделни заседания на Съвета, засягащи конкретна и специфична област от младежката проблематика, могат да бъдат привличани и външни екаперти, имащи пряко отношение към младежките дейности и към поставения дневен ред, като предложения за това се правят не по- малко от 7 дни преди свикване на следващо заседание с писмено предложение до кмета на Община Русе.
Чл.10 Административното обслужване на дейността на Общинския консултативен съвет по въпросите за младежта се осигурява от отдел „Спорт и младежки дейности“.
ГЛАВА IV.
ЗАСЕДАНИЯ. КВОРУМ. ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ
Чл. 10. (1) Заседанията на Общинския консултативен съвет по въпросите за младежта се свикват;
1. най-малко два пъти в годината;
2.по искане на Председателя;
3.по желание на най-малко една трета от членовете му;
4. при възникнала необходимост.
(3) За свикване на заседанията на Общинския консултативен съвет по въпросите за младежта, секретаря изпраща покана чрез електронна поща най-късно 7 дни преди датата на заседанието. Поканата съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждане на заседание. Към поканата се изпращат и всички необходими материали по дневния ред.
(4) Заседанията на Общинския консултативен съвет по въпросите за младежта са редовни, ако на тях присъстват повече от половината от членовете му. Решенията се вземат с обикновено мнозинство от присъстващите членове с явно гласуване.
(5) В началото на всяко заседание се взема решение за внасяне на промени в дневния ред, ако за това са направени предложения от членове на съвета.
(6) Материалите по дневния ред се докладват от вносителя или от председателя на Съвета.
(7) Присъствалите на заседанията подписват присъствени списъци.
(8) За всяко заседание на Общинския консултативен съвет по въпросите за младежта се съставя протокол, към който се прилага присъствения списък по ал. 6. Протоколът се подписва от съставилия го, от председателсващия заседанието и от секретаря и се представя на кмета на Община Русе за утвърждаване до 7 /седем/ дни след приключване на заседанието.
(9) След изготвянето и подписването му, протокола се изпраща до членовете на Съвета по електронен път.
(8) Протоколите и внесените за обсъждане материали по дневния ред и останалата документация, свързана с дейността на съвета се съхраняват в отдел „Спорт и младежки дейности“.
Чл. 11. Заседанията на Общинския консултативен съвет по въпросите за младежта могат да бъдат провеждани присъствено или онлайн.
Чл. 12. Изявления от името на Общински консултативен съвет по въпросите за младежта се правят от председателя, заместник-председателя, или определен от председателя служител от общинска администрация, който е член на Съвета.
Чл.13. Секретарят администрира работата на ОКСВМ и експертно подпомага дейността на младежките формации.
Чл.14. За своята дейност членовете на съвета не получават възнаграждение.
ГЛАВА V.
ОТЧИТАНЕ, КОНТРОЛ И ПОПУЛЯРИЗИРАНЕ НА ДЕЙНОСТТА
Чл.15. Чрез своите членове Съвета се отчита периодично пред младежките организации, общности, групи, ученически и студентски съвети, които са ги изъчили.Дейността на Общински консултативен съвет по въпросите за младежта се отчита пред широката общественост чрез средствата за масово осведомяване и по официалните канали на Община Русе.
Чл.16. Веднъж годишно ОКСВМотчита дейността си пред Постоянната комисия за младежта и спорта.
Чл. 17. Решенията на Съвета се публикуват в сайта на общината до 3 дни след тяхното вземане.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§1. Настоящият Правилник за организацията, дейността и функциите на Общински консултативен съвет по въпросите за младежта в Община Русе се приема на основание чл. 15, ал. 6 от Закона за младежта.
§2. Настоящият правилник влиза в сила от датата на приемането му от Общински съвет – Русе и отменя Правилник за организацията, дейността и функциите на Общински консултативен съвет по въпросите за младежта в Община Русе, приет с Решение №1482/21.09.2023 г. на Общински съвет – Русе.
§3. Правилникът може да бъде променян, изменян, допълван или отменян при необходимост с решение на Общински съвет – Русе.