Приет на основание чл. 76, ал. 3 от Административнопроцесуалния кодекс, чл. 21, ал. 2, във връзка с чл. 21, ал. 1, т.23 и чл. 17, т.4 и т.7 от ЗМСМА с Решение № 446/28.11.2024 г.
Ноември, 2024 г.
ГЛАВА I
OБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Този Правилник урежда условията и реда за предоставяне на средства от общинския бюджет във вид на еднократна финансова помощ за:
1. Раждане или осиновяване нa дете/деца (в т.ч. близнаци);
2. Семейства или двойки във фактическо съжителство с репродуктивни проблеми;
3. Подпомагане на приемни семейства за почивка с приемно/и дете/деца през календарната година;
(2) Целите на този Правилник са:
1. Да осигури възможност за еднократна финансова помощ на родителите/ осиновителите, отглеждащи дете/деца (в т.ч. близнаци);
2. Да гарантира отговорното родителство;
3. Да допринесе за увеличаване на раждаемостта в община Русе;
4. Да осигури подкрепа на приемните семейства, полагащи грижи за деца;
5. Да допринесе за това, община Русе да е привлекателно място за семействата да създават, отглеждат и възпитават деца.
(3) С този Правилник се урежда и подкрепата за многодетните семейства в община Русе.
Чл. 2. Средствата за еднократно финансово стимулиране по чл.1, ал. 1 от настоящият Правилник се определят и приемат ежегодно от Общински съвет – Русе с бюджета на община Русе.
ГЛАВА II
ПОМОЩ ПРИ РАЖДАНЕ НА ДЕТЕ
Раздел I
УСЛОВИЯ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ
Чл. 3. Право да кандидатстват за получаване на финансово стимулиране имат родители/осиновители на новодено/и дете/деца (в т.ч. близнаци).
Чл. 4. (1) Право да получават еднократно финансово стимулиране имат родители/ осиновители, които отговарят на следните условия:
1. Имат постоянен адрес на територията на Община Русе, като единият е с адрес повече от 1 година от рождената дата на детето/децата или от датата на акта на осиновяването му/им, а другият – поне към момента на подаване на документите;
2. Имат настоящ адрес на територията на община Русе към момента на подаване на документите;
3. Имат навършени 18 години към момента на раждането/осиновяването на детето/децата;
4. Имат непрекъснати здравноосигурителни права към момента на подаване на искането;
5. Не са с отнети или с ограничени родителските права, спрямо други, родени от тях деца (декларира се в заявлението);
6. Нямат деца, които са осиновени или настанени извън семейството по реда на Закона за закрила на детето (декларира се в заявлението).
7. Детето/децата, за което/които се кандидатства за финансова подкрепа, има/т извършени всички задължителни имунизации и профилактични прегледи, съобразно възрастта и здравословното състояние;
8. Ако другите деца в семейството са във възраст за задължително предучилищно и училищно образование, то/те са записани на детска градина или училище и нямат допуснати отсъствия повече от три дни или съответно повече от пет учебни часа на месец, без уважителни причини;
9. Нямат парични задължения към Община Русе, установени с акт на компетентен орган, освен ако е допуснато разсрочване, отсрочване или обезпечение на задълженията, или задължението е по акт, който не е влязъл в сила.
Чл. 5. Правото на получаване на финансово стимулиране се придобива от датата на раждане на детето/децата или от датата на акта на осиновяването му/им и може да се поиска в срок от шест месеца.
Раздел II
РЕД ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА ЕДНОКРАТНО ФИНАНСОВО СТИМУЛИРАНЕ
Чл. 6. (1) Еднократното финансово стимулиране при раждане/осиновяване на дете/деца в т.ч. близнаци, се отпуска въз основа на подадено заявление-декларация по образец (Приложение 1) и само при покриване на всички изброени в настоящия Правилник критерии в срок до 6 месеца от датата на раждане/осиновяване на детето/децата.
(2) Заявлението-декларация трябва да бъде подписано и от двамата родители на детето/децата, освен в случаите, в които в акта за раждане на детето/децата не е вписан втори родител.
(3) Към заявлението-декларация се изискват следните документи:
1. Лични карти на заявителите, за справка;
2. Копие от влязло в сила решение на съда за упражняване на родителски права на единия от родителите при развод (ако е приложимо);
3. Копие от влязло в сила решение на съда за допускане на пълно осиновяване (ако е приложимо);
4. Служебна бележка, издадена от личния лекар на детето/децата, за всички извършени задължителни имунизации и профилактични прегледи, съобразно възрастта и здравословното му състояние;
5. Служебна бележка, издадена от детска градина или училище за другите деца в семейството, които са във възраст за задължително предучилищно и училищно образование, че същите са записани и нямат допуснати отсъствия повече от три дни или съответно повече от пет учебни часа на месец, без уважителни причини;
6. Документ, удостоверяващ номера на банковата сметка, заверен от съответната банка;
7. Декларация за съгласие за обработване на лични данни (Приложение 2).
Чл. 7. (1) Експерти от общинска администрация извършват служебна проверка за редовността на подадените документи. Когато към подаденото заявление-декларация липсват някои от изискуемите документи, съгласно чл. 6, ал. 3 от този Правилник, заявителят се уведомява за необходимостта да ги предостави в 7 – дневен срок.
(2) Подадените заявления-декларации се вписват от длъжностното лице, с входящ номер и инициали на родителите, в регистър за отпускане на еднократно финансово стимулиране за новородено или осиновено дете.
(3) Подадените по реда на настоящия Правилник заявления–декларации се разглеждат и одобряват от служители на общинска администрация, които извършват проверка за наличие или липса на пречки за предоставяне на помощта. Работата на експертите се отразява в доклад до кмета на Община Русе, с който се предлага да се отпусне/откаже отпускането на помощта.
(4) Ежемесечно на кмета на Община Русе се представя доклад за утвърждаване и издаване на заповед, като същевременно се уведомява и лицето-заявител.
Чл. 8. (1) Заповедта на кмета или упълномощеното от него лице, се вписва в регистър за отпускане на еднократно финансово стимулиране за всяко родено/осиновено дете.
(2) В едномесечен срок от заповедта на кмета се извършва банков превод по посочената в заявлението-декларация банкова сметка, като в основанието се посочва № на заповедта за отпускане на еднократното финансово стимулиране.
(3) Община Русе предоставя еднократно финансово стимулиране за новородено/ осиновено дете, както следва:
1. Първо дете – 150 лв.;
2. Второ дете – 300 лв.;
3. Трето дете – 300 лв.;
4. Четвърто и всяко следващо новородено или осиновено дете – 150 лв.,
5. При близнаци, тризнаци и т.н. – по 300 лв. на дете.
Чл. 9. В случай на изчерпване на предвидените в бюджета средства, на одобрените заявители, неполучили полагаемата сума, същата се изплаща през следващата бюджетна година, като това се извършва по реда на постъпване и одобряване на документите на заявителите.
ГЛАВА III
ПОМОЩ ЗА ПОДПОМАГАНЕ
НА ПРИЕМНИ СЕМЕЙСТВА ЗА ПОЧИВКА С ПРИЕМНО ДЕТЕ
Чл. 10. Право да кандидатстват за получаване на финансово подпомагане по тази глава имат приемните родители (двама съпрузи или отделно лице), при които е настанено дете за отглеждане съгласно чл. 27 от Закона за закрила на детето.
Чл. 11. (1) Еднократното финансово подпомагане се отпуска въз основа на подадено заявление от приемен родител, към което се прилага административна заповед на директора на дирекция „Социално подпомагане“ или влязло в сила решение на Районен съд за настаняване на детето по чл. 26 от Закона за закрила на детето, разходооправдателен документ, удостоверяващ извършения разход, доказващ мястото на почивка и направените разходи за приемното/те дете/деца.
(2) Длъжностни лица от общинската администрация проверяват пълнотата и редовността на документите. Когато към подаденото заявление-декларация липсват някои от изискуемите документи, съгласно чл. 11, ал. 1 от този Правилник, заявителят се уведомява за необходимостта да ги предостави в 7 – дневен срок.
(3) На кмета на Община Русе се представя доклад за утвърждаване и издаване на заповед, като същевременно се уведомява и лицето-заявител.
(4) Предоставената еднократна финансова помощ се вписва от длъжностното лице, с входящ номер и инициали на приемния родител, в регистър за отпускане на еднократна финансова помощ на приемни семейства за почивка с приемното/те дете/деца.
(5) В едномесечен срок от заповедта на кмета се извършва банков превод по посочената в заявлението банкова сметка, като в основанието се посочва № на заповедта за отпускане на еднократна финансова помощ.
(6) Община Русе предоставя финансова подкрепа в размер до 600 лв. на приемните семейства, отглеждащи дете/ деца за почивка през календарната година.
Чл.12. В случай на изчерпване на предвидените в бюджета средства на одобрените заявители неполучили полагаемата сума, същата се изплаща през следващата бюджетна година, като това се извършва по реда на постъпване и одобряване на документите на заявителите.
ГЛАВА IV
ПОМОЩ НА СЕМЕЙСТВА И ДВОЙКИ
С РЕПРОДУКТИВНИ ПРОБЛЕМИ
Раздел I
УСЛОВИЯ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ
Чл. 13. Със средства предвидени с бюджета на Община Русе по Програма „Асистирана репродукция” се предоставя финансово подпомагане на семейства и двойки във фактическо съжителство с репродуктивни проблеми.
Чл. 14. Кандидатите за финансово подпомагане следва да отговарят на следните изисквания и критерии за подбор на кандидатите за финансово подпомагане по Програма „Асистирана репродукция” на Община Русе:
(1) Задължителните изисквания към кандидатите са:
1. Да са с постоянен или настоящ адрес в Община Русе, не по-малко от три години.
2. Да имат сключен граждански брак или да са във фактическо съжителство, удостоверено с декларация.
3. Да представят медицинска документация, удостоверяваща наличие на безплодие – (по изисквания на Националната програма Инвитро).
4. Да не са били подпомагани от Община Русе по Програма „Асистирана репродукция” в рамките на годината на кандидатстване.
5. Да не са били подпомагани повече от три пъти от Община Русе по Програма „Асистирана репродукция”.
(2) Критериите за подбор са:
1. Кандидатите за финансово подпомагане по чл. 15, ал. 1 е необходимо да представят заповед за одобрение от „Център за асистирана репродукция“ към Министерство на здравеопазването за финансово подпомагане за извършване на процедура по асистирана репродукция (за изследвания, които са рутинно необходими при подготовка за асистирана репродукция и не се поемат от НЗОК).
2. Кандидатите за финансово подпомагане по чл. 16, ал. 1 е необходимо да представят експертно становище и медицинска документация доказваща необходимост от извършване на процедури по асистирана репродукция, които не се финансират от НЗОК.
3. Средномесечният доход на семейството за последните 6 (шест) месеца да не е по-малък от две минимални работни заплати.
Чл. 15 (1) Община Русе предоставя финансова помощ за извършване на изследвания, които са рутинно необходими при подготовка за асистирана репродукция и не се поемат от НЗОК, в т. ч.:
1. Спермограма;
2. Трансмисивни инфекции /предхождащи всяка процедура/;
3. Генетични изследвания – за двамата партньори. (2) Максималният размер на помощта за изследвания е до 600 лв.
(3) Средствата на одобрените кандидати по чл. 15, ал. 1 за финансово подпомагане за изследвания, които са рутинно необходими при подготовка за асистирана репродукция и не се поемат от НЗОК се отпускат срещу представяне на фактура за действително извършен разход.
(4) Срокът за изплащане на средствата на одобрените кандидати да е в рамките на съответната бюджетна година.
Чл. 16 (1) Община Русе предоставя финансова помощ за извършване на следните процедури по асистирана репродукция, които не се финансират от НЗОК, като се определят средства по видове и в размер, както следва:
1. Инсеминация от партньора – до 800 лв.;
2. Инсеминация с донор – до 1000 лв.
3. Инвитро на естествен цикъл – до 1500 лв.
4. Инвитро процедура с донорски материал – до 2700 лв.
5. Тестикуларна и/или епидидимална биопсия (TESA, PESA) – до 1500 лв.
6. Кокултивиране на ембриони с ендометриални клетки – до 1500 лв.;
7. Ембриотрансфер на замразени ембриони, включващ: ембриотрансфер; замразяване на ембриони; размразяване на ембриони (култивиране и селекция) – до 1500 лв.
(2) На одобрените кандидати, средствата по чл. 16, ал. 1 се отпускат срещу представяне на фактура за действително извършен разход и медицински документ от специализирана клиника за проведена процедура по асистирана репродукция.
(3) Срокът за изплащане на средствата на одобрените кандидати е в рамките на съответната бюджетна година.
Раздел II
РЕД ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА ЕДНОКРАТНО ФИНАНСОВО ПОДПОМАГАНЕ
Чл. 18 Срокът за подаване на документи в деловодството на Община Русе за получаване на финансирането по тази глава е от 1 април до 30 април на текущата година.
Чл. 19 (1) Постъпилите заявления за финансово подпомагане на изследванията и процедурите се разглеждат и одобряват от комисия, в състав от 11 членове.
Комисията се определя поименно със заповед на Кмета на Община Русе и включва: 1. Председател на комисията – Председателят на Постоянната комисия по здравеопазване и социалната политика.
2. Членове – пет общински съветници /четири от Постоянната комисия по здравеопазване и социалната политика и един от Постоянната комисия по бюджет и финанси/, посочени от председателя на Общински съвет – Русе и петима служители от общинска администрация:
директор дирекция „Финансово-стопанска дейност“, директор дирекция „Социални и здравни дейности“, началник отдел и служител от отдел „Здравни дейности“ и юрист.
(2) Комисията по ал. 1 в триседмичен срок след крайната дата за подаване на документи провежда заседание, като за взетите решения уведомява кандидатите.
(3) Заседанията на комисията са редовни при присъствие на повече от половината от нейните членове.
(4) Заседанията са закрити.
(5) Решенията за одобряване на кандидатите за финансово подпомагане на процедурите и изследванията предхождащи процедурите инвитро се вземат с обикновено мнозинство от присъстващите, при явно гласуване.
(6) Решенията на комисията се протоколират.
(7) Въз основа на протокола с взетите решения от комисията се изготвя заповед на кмета за изплащане на определените суми за подпомагане на семействата и двойките във фактическо съжителство и кандидатствали за подпомагане по Програма „Асистирана репродукция“ на Община Русе.
V. МНОГОДЕТНИ СЕМЕЙСТВА
Чл. 20. (1) По смисъла на настоящия правилник „,многодетно семейство“ са родителите и техните деца, всеки от които има постоянен и/или настоящ адрес на територията на община Русе, най-малко една календарна година, когато:
1. Семейството включва лица, между които има сключен граждански брак, и три и повече малолетни и/или непълнолетни деца, на които лицата (заедно или отделно) са родители/осиновители;
2. Семейството включва родител/осиновител и неговите три и повече малолетни и/или непълнолетни деца.
(2) Облекченията и привилегиите, предоставяни на многодетните семейства, могат да се ползват и от съвместно живеещи родители без сключен граждански брак, които заедно или отделно са родители/осиновители на общо три и повече малолетни и/или непълнолетни деца, когато съжителстват на един и същ постоянен и/или настоящ адрес на територията на община Русе, най-малко една календарна година.
Чл. 21. (1) Всеки родител, член на многодетно семейство може да заяви издаване на Удостоверение за многодетно семейство.
(2) Удостоверението е унифициран документ, утвърден със Заповед на кмета на община Русе и съдържа най-малко:
1. Дата на издаване,
2. Трите имена на родителя/ите;
3. Трите имена на малолетните и непълнолетните деца;
4. Срок на удостоверението;
5. Подпис на кмета на община русе или упълномощено от него лице;
6. Печат на община Русе.
(3) Удостоверението се издава със срок до навършване на пълнолетие на най-голямото от децата, но не по-дълъг от 1 година. През този срок родителите са длъжни да подават декларация за промяна на обстоятелствата, свързани с неговото издаване, в срок от 30 дни от настъпване на съответното обстоятелство.
(4) Преди издаване на удостоверението се извършва служебна проверка относно обстоятелството дали децата, подлежащи на задължително обучение, посещават редовно занятия. Удостоверението не се издава в случай че се установи, че поне едно от децата не посещава редовно учебни занятия.
Чл. 22. (1) Удостоверението, издадено по реда на предходния член служи за ползване на облекчения и привилегии, предоставяни на многодетни семейства както от Община Русе, така и от други организации. От удостоверението се ползват и двамата родители.
ГЛАВА V
КОНТРОЛ И РЕД ЗА ОБЖАЛВАНЕ
Чл. 23. Контролът по изпълнение на този Правилник се осъществява от кмета на Община Русе и/или от длъжностни лица, определени с негова заповед.
Чл. 24. (1) Суми, изплатени в нарушение на този Правилник, подлежат на връщане със законната лихва. Те се събират по реда за събиране на държавни вземания.
(2) Родител/и, получил/и финансово стимулиране по този Правилник, които впоследствие са оставили детето, за което е получено стимулирането, за отглеждане в специализирана институция за отглеждане на деца, връщат сумите заедно със законната лихва.
Чл. 25. (1) Получените откази за отпускане на еднократно финансово стимулиране могат да се обжалват в двуседмичен срок от съобщаването им, пред комисия в тричленен състав, назначена от кмета на Общината.
(2) На основание решение на комисията по ал. 1 и мотивирано становище, в седемдневен срок кметът на Общината издава заповед за отпускане или потвърждаване на отказа за еднократно финансово стимулиране.
(3) Решенията на комисията по ал. 1 не подлежат на обжалване.
Чл. 26. Ежегодно длъжностното лице по чл. 23, ал. 1, извършва проверка за обстоятелствата по чл. 24, ал. 2.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§1. По смисъла на този Правилник:
1. Под „осиновено дете” се има предвид дете, осиновено при условията на пълно осиновяване, предвидени в СК.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§1. Този Правилник се приема на основание чл. 21, ал. 2, във връзка с чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА и отменя с Решение № 1256/11.12.2014 г.; изм. с Решение № 1309/26.02.2016г.; изм. с Решение № 290/19.07.2016г.; изм. с Решение № 358/14.12.2020 г., изм. с Решение №382/28.01.2021 г., с Решение № 1483/21.09.2023 г., Решение № 192/28.03.2024 г., Решение № 1255 по Протокол № 44/11.12.2014 г., доп. с Решение № 1274 по Протокол № 45/22.01.2015 г., изм. и доп. с Решение № 138 по Протокол № 6/25.02.2016 г., изм. с Решение № 727 по Протокол № 28/14.12.2017 г.
§2. Правилникът влиза в сила от 1 януари 2025 г. и се прилага за деца родени след 31.12.2024 г.
§3. В Наредба № 16 за определянето и администрирането на местните такси, цени на услуги и права на територията на община Русе се правят следните изменения и допълнения:
Текстът на чл.44, ал.3 придобива следната редакция: „Таксите по чл.44, ал.1, т.13, б. „а“ и т.14, б. „а“ не се дължат за малолетни и/или непълнолетни деца от многодетно семейство по смисъла на чл.20 от Правилника за реда и условията за осъществяване на мерки за насърчаване на раждаемостта и подкрепа отглеждането на деца в Община Русе.“
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
/акад. Христо Белоев, дтн/