РЕШЕНИЕ № 536 Прието с Протокол № 17/27.02.2025г.
На основание чл. 21, ал. 2, във връзка с чл. 21, ал. 1, т. 23 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, във връзка с чл. 63, т. 1 от Закона за хората с увреждания и раздел VI на Програма за осигуряване на достъпна архитектурна среда на гражданите, на територията на община Русе (2024-2027), Общински съвет – Русе реши:
Приема мониторингов доклад за изпълнение на дейностите за 2024 г. по Програмата за осигуряване на достъпна архитектурна среда на гражданите, на територията на община Русе (2024-2027), приета с Решение №326, прието с Протокол № 11/18.07.2024 г. на Общински съвет-Русе.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
(акад. Христо Белоев, дтн)
ОБЩИНА РУСЕ
МОНИТОРИНГОВ ДОКЛАД ОТНОСНО ПРЕДПРИЕТИ МЕРКИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ДОСТЪПНА АРХИТЕКТУРНА СРЕДА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА РУСЕ (2024-2027), РЕШЕНИЕ №326, ПРИЕТО С ПРОТОКОЛ № 11/18.07.2024Г.
Отчетен период: от 01.01.2024 г. до 31.12.2024 г.
I. ВЪВЕДЕНИЕ:
Изграждането на съвременни елементи за достъпна архитектурна среда е основен приоритет в националната политика на Република България. Община Русе следва активно тази политика за защита правата на хората с увреждания, като поетапно планира и реализира мерки, насочени към осигуряване на равен достъп до услуги и участие в обществения живот.
В изпълнение на чл. 53, ал. 2, т. 2 от Закона за хората с увреждания и чл. 5 от Наредба №РД-02-2/26.01.2021 г., Община Русе разработи „Програма за осигуряване на достъпна архитектурна среда на гражданите на територията на община Русе (2024–2027)“, приета с Решение №326 по Протокол №11/18.07.2024 г. на Общински съвет – Русе.
Настоящият мониторингов доклад представя резултатите от изпълнените мерки, които гарантират равни възможности за свободно придвижване и активно участие в социалния живот, без дискриминационни елементи или особено отношение. Дейностите съответстват на нормативните изисквания и обхващат всички основни сфери: здравеопазване, образование, спорт, транспорт, пътна инфраструктура, жилища, социални и културни услуги.
Докладът е изготвен на база информация от държавни, общински и неправителствени организации, имащи отношение към изпълнението на Програмата:
- РЗИ-Русе;
- Лечебни заведения на територията на Община Русе: ДК 1; МЦ1; ЦПЗ-Русе ЕООД; КОЦ-Русе ЕООД; СБАЛПФЗ „Д-р Граматиков“- Русе; УМБАЛ „Канев“ АД – Русе; Център по Дентална медицина – Русе;
- РУО-Русе;
- Общински предприятия;
- Доставчици на социални услуги в Община Русе;
- Общински образователни, културни, социални, транспортни и др. услуги.
II. ИЗПЪЛНЕНИЕ:
- Направление „Здравеопазване“, с ангажирани институции: РЗИ-Русе, oбщински лечебни заведения и медицински центрове, общински детски ясли и детска млечна кухня.
Осигуряването на достъпна среда в лечебните заведения е от ключово значение за гарантиране на равен достъп до здравни услуги за всички хора, включително тези с увреждания и възрастни лица с ограничена мобилност. Във всички тях е изградена достъпна среда. През отчетния период не са предпиемани допълнителни действия в тази насока.
В Специализирана болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания „Д-р Д. Граматиков“ – Русе са изградени следните съоръжения за достъпна архитектурна среда: рампа за инвалиди на входа на Диагностично-консултативния блок; рампа за инвалиди на входа на клинична лаборатория; асансьор за улеснен достъп до стационара с възможност за ползване от пациенти със затруднено придвижване; помещение за тоалет на хора с увреждания.
Диагностично-консултативен център 1-Русе ЕООД има изграден асансьор /рампа/ за придвижване на хора с увреждания и майки с колички.
Център по дентална медицина 1-Русе ЕООД – ремонтирана е инвалидната рампа; стъпалата на главния вход са изцяло подновени и достъпни; сградата разполага с инвалидна количка, която улеснява придвижването на хора с увреждания; на 2-ри и 3-ти етаж има пригодени тоалетни за хора с увреждания; всички бутони на таблото в посетителския асансьор са с брайлова азбука, като асансьорът е подходящ по размер за лица с инвалидна количка.
Комплексен онкологичен център – Русе ЕООД еосигурил достъп на гражданите с увреждания посредством съществуваща рампа в ляво от централния вход на сградата.
УМБАЛ „Канев“ Русе АД – сградата на лечебното заведение отговоря на изискванията за достъпна среда. Изградени са асансьори и рампи до всички отделения, с цел свободно придвижване на всички граждани.
Медицински център 1 – Русе – има обособен отделен вход за граждани с увреждания, съобразен с изискванията за осигуряване на достъпна архитектурна среда.
Център по дентална медицина 1 Русе ЕООД ежегодно от собствения си бюджет извършва ремонти и подобрения, които да направят достъпа до сградата безпрепятствен за хора в неравностойно положение, за майки с малки деца и детски колички. Ремонтирана е инвалидната рампа, стъпалата на главния вход са изцяло подновени и достъпни, сградата разполага с инвалидна количка на разположение във фоайето за улеснено придвижване на трудноподвижни посетители. На 2-ри и 3-ти етаж има пригодени тоалетни за инвалиди. Тоалетните помещения на 5-те етажа са изцяло ремонтирани и във всяко има мивка, подходяща по височина за деца и „малки хора“. Всички бутони на таблото в посетителския асансьор са с брайлова азбука, асансьорът е подходящ по размер за инвалидна количка и детска количка.
2. Направление „Спорт“. Общински спортни обекти, с ангажирани ОП „Спортни имоти“: През 2024 г. в ОП „Спортни имоти“ няма извършени строителни или ремонтни дейности по програмата.
Спортен комплекс „Дунав“ има добре изградена достъпна архитектурна среда: рампи/ подвижна платформа; изградени санитарни възли за лица с увреждания.
Спортен комплекс „Локомотив“. Сградата е едноетажна, остаряла и се нуждае от основен ремонт. Няма изградена достъпна архитектурна среда за граждани с увреждания. Планира се проектиране на такава в комплекс „Локомотив“ и търсене на програми за финансиране от ЕС.
ОП „Спортни имоти“ планира проектиране и изграждане на съоръжения за достъпна архитектурна среда на гражданите с увреждания в Спортен комплекс „Ялта“ – Русе и Спортен комплекс „Локомотив“ – Русе. Времевият период за изграждането на инфраструктурата е 2025-2027 г. с прогнозна стойност 27 000 лева от бюджета на предприятието.
3. Направление „Образование, обучение и заетост“ – Образователни услуги – детски градини и общински училища; обучение и заетост – достъп до Дирекция „Бюро по труда“, с ангажирани институции РУО-Русе, Община Русе:
През 2024 г. в детските градини на територията на Община Русе е изградена достъпна архитектурна среда, както следва:
В ДГ „Русалка“, ДГ „Детелина“, ДГ „Пролет“, ДГ „Роза“ – с. Ново село и ДГ „Снежанка“ са изградени телескопични рампи за инвалидни колички. В ДГ „Незабравка“ е изграден санитарен възел за лица с увреждания. Средствата са разходвани от бюджетите на детските градини.
За подобряване на архитектурната среда за достъп на деца с увреждания в общински училища по данни на РУО-Русе и отдел „Образование“ при Община Русе е извършено следното:
В три професионални гимназии са осъществени дейности за създаване на достъпна архитектурна среда, които са част от основните ремонти на сградите, финансирани по Проект BG16RFOP001-3.002-0004-С01 „Обновяване и модернизация на регионалната образователна инфраструктура чрез подобряване на материално-техническата база на 17 държавни професионални гимназии в системата на МОН в областите Велико Търново, Габрово, Ловеч, Русе и Търговище“ по ОП „Региони в растеж“ 2014-2020.
ПГЕЕ „Апостол Арнаудов“ – Русе – монтиране на външен асансьор за инвалиди, изграждане на външна рампа, адаптиране на санитарни възли.
ПГ по транспорт – Русе – монтиране на външен асансьор за инвалиди, адаптиране на санитарни възли.
ПГ по туризъм – Русе – изграждане на санитарни възли, закупена e сгъваема рампа за инвалиди.
През 2024 г. в СУ „Възраждане“ е извършено вътрешно преустройство и адаптиране на санитарен възел за лица с увреждания. Средствата са по НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна архитектурна среда“, модул 2 „Адаптиране и изграждане на санитарни възли“ на обща стойност от 25 836 лв., като 12 499 лв. са по НП и 13 337 лв. от бюджета на училището.
С Решение №462, по Протокол №15/17.12.2024 г. Общински съвет–Русе е дал съгласие СУ „Възраждане“ да кандидатства по Мярка М01-01 „Осигуряване на достъпна среда на обществени сгради, с проектно предложение „Изграждане на асансьор за осигуряване на достъп на лица с увреждания в сградата на СУ „Възраждане“. Общински съвет – Русе е дал съгласие за осигуряване на съфинансиране на проектното предложение на СУ „Възраждане“ по Мярка М01-01 „Осигуряване на достъпна среда на обществени сгради“, Проект „Красива България“ в размер на 66 000 лева.
С Решение №503, по Протокол №16/30.01.2025 г. Общински съвет – Русе е дал съгласие СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“ – Русе да кандидатства по Мярка М01-01 „Осигуряване на достъпна среда на обществени сгради, Проект „Красива България“ – 2025 с проектно предложение „Монтиране на вертикална подемна платформа за преодоляване на различните нива за хора в неравностойно положение в СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“ – Русе“. Общински съвет – Русе е дал съгласие за осигуряване на съфинансиране на проектното предложение на СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“ – Русе по Мярка М01-01 „Осигуряване на достъпна среда на обществени сгради“, Проект „Красива България“ в размер на 36 220 лева с ДДС.
ЦСОП-Русе по НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна архитектурна среда“, модул „Доставка и монтаж на платформени съоръжения/подемни съоръжения/подемни платформи, както и устройства за изкачване на стълби за инвалидни колички (стълбищни роботи)“ са закупени телескопична рампа и стълбищен робот за инвалидни колички на обща стойност 7 440 лв., като 3 150 лв. са по НП и 4 290 лв. от бюджета на ЦСОП.
ЦУТНТ-Русе по НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ са оборудвани кабинети за организирани занимания за деца и ученици на обща стойност 14 910 лв.
СУ „Йордан Йовков“ –от бюджета на училището е извършенремонт на санитарни помещения, позволяващ достъп на ученици с увреждания. Средствата са в размер на 20 000 лв.
- Направление „Социални услуги и дейности“, с ангажирани институции: Община Русе и доставчици на социални услуги:
През 2024 г. по НПВУ, приоритетна ос „Социално включване“, процедура „Извършване на строителни дейности и доставка на оборудване и обзавеждане с оглед реформиране на съществуващите домове за стари хора“ Община Русе разработи проект „Извършване на строителни дейности и доставка на оборудване и обзавеждане с оглед реформиране на Дом за стари хора „Възраждане“ град Русе“. Проектните дейности включват: вътрешни преустройства, реконструкция, пристрояване и/или ново строителство. С реализирането на проекта социалната услуга „Дом за стари хора“, с капацитет 234 потребители, ще се реформира съгласно Закона за социалните услуги и ще се приведе в съответствие със стандартите за качество на резидентната грижа за възрастни хора в нетрудоспособна възраст, определени в Наредбата за качество на социалните услуги.
През 2024 г. в социалната услуга Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства – 1 са извършени следните дейности:
- Реконструиран е един санитарен възел (баня и тоалетна), отговарящ на изискванията на Наредба №4 от 1 юли 2009 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания. Стойността на строително-ремонтните дейности е 10 155,95 лева. Средствата са от издръжката на социалната услуга по делегирани от държавата дейности;
- Поставена е нова врата на стая на потребители с необходимия светъл отвор според изискванията на Наредба №4/2009 година. Стойността на строително-ремонтните дейности е 2 545,99 лева. Средствата са от издръжката на социалната услуга по делегирани от държавата дейности;
- Направена е заявка в плана за капиталови разходи на Община Русе за проектиране и изграждане на платформа или друго подходящо приспособление за посрещане потребностите на потребители и/или граждани със специални потребности при придвижване.
В Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства – 2 „Св. Петка“ са извършени следните дейности:
- Реконструиран е един санитарен възел (баня и тоалетна), отговарящ на изискванията на Наредба №4 от 1 юли 2009 г. Стойността на строително-ремонтните дейности е 10 552,62 лева. Средствата са от издръжката на социалната услуга по делегирани от държавата дейности;
- Поставена е нова врата на стая на потребители с необходимия светъл отвор според изискванията на Наредба №4/2009 година. Стойността на строително-ремонтните дейности е 1 449,17 лева. Средствата са от издръжката на социалната услуга по делегирани от държавата дейности;
Сградата е едноетажна, с плавни преходи на праговете на входните врати с цел улесняване достъпа на потребители и/или граждани със специални потребности при придвижване.
В Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства – 3 „Райна Гатева“ са извършени следните дейности:
- Изработка и монтаж на 3 броя врати с достатъчен светъл отвор по Наредба 4/2009г. Средствата в размер на 1880,00 лв. са разходвани от издръжката на социалната услуга по делегирани от държавата дейности;
- Изработка, доставка и монтаж на рампи пред вратите на социалната услуга. Средствата в размер на 1 080,00 лева са разходвани от издръжката на социалната услуга по делегирани от държавата дейности.
В Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства – 4 „Райна Гатева“ са извършени следните дейности:
- Изработка и монтаж на 2 броя врати с достатъчен светъл отвор по Наредба 4/2009г. Средствата в размер на 1 219,98 лв. са разходвани от издръжката на социалната услуга по делегирани от държавата дейности;
- Изработка, доставка и монтаж на рампи пред вратите на социалната услуга. Средствата в размер на 540,00 лева са разходвани от издръжката на социалната услуга по делегирани от държавата дейности.
През 2024 г. е направен текущ ремонт в ЗЖЛПР за сметка на издръжката на социалната услуга, като част от строително-ремонтните дейности осигуряват достъпна среда в един санитарен възел и едно спално помещение, благодарение на които достъпа на лица с физически увреждания не среща ограничения. Общата стойност на текущия ремонт е 12 506,46 лв.
В Център за социална рехабилитация и интеграция „Детски кът за развитие“ е закупена алуминиева телескопична рампа за инвалидни колички на стойност 486,00 лева.
В Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания – 2 Доктор Любомир Жупунов е подменена настилката на изградената рампа за инвалидни колички и на стълбището пред входа на социалната услуга. Ремонтът е извършен от Община Русе.
Община Русе е извършила ремонт и асфалтиране на пътната отсечка към Дневен център за деца и младежи – седмична грижа „Мечо Пух“ и Дневен център за пълнолетни лица с увреждания „Дъга“.
През 2024 г. в двора на ЗЖЛУИ на ул. „Яребична“ № 4 е направена бетонова настилка с цел достъпност до социалната услуга.
- В социалната услуга ЦРДУ, която се помещава на ул. Битоля №1а, са осигурени подвижни рампи, с цел осигуряване на достъпна среда.
- В социалната услуга ЦНСТДБУ, която се помещава на ул. Битоля №1, през 2024 г. е извършен текущ ремонт на част от помещенията, като са отстранени всички прагове в сграда, с цел осигуряване на достъпна среда. През 2025 година е планирано да бъде реконструирано входното стълбище, за да бъде поставена подвижна рампа за лесен достъп и осигуряване на достъпна среда. Разходът е плануван в капиталовата програма на Община Русе за 2025 год.
По отношение на изграждането на външен асансьор са направени нужните консултации с експерти в тази област, като е установено, че това е невъзможно поради факта, че трябва да се реконструира цялата сграда.
През 2024 г. в ДПЛД „Приста“ са монтирани 2 броя външни парапети на стълбите към втори блок с настанени потребители на социална услуга – жени, и към четвърти блок с настанени потребители на социална услуга – мъже. Изработен и монтиран е външен парапет по стълбището към склад с дезинфектанти и почистващи препарати и по стълбите към парокотелно отделение. Изработени и монтирани са парапети във всички санитарни възли на обща стойност 2 600 лева. Средствата от бюджета на ДПЛД „Приста“.
- Направление „Култура и общински обекти и сгради, свързани с култура и изкуство“, с ангажирани институции: Община Русе и управители на културните обекти:
Проект № BG-RRP-1.008-0008 „Изграждане на Международен младежки център – Русе“ по Компонент 1 „Образование и умения“, инвестиция 4 „Младежки центрове“, по инвестициите по стълб 1 по Плана за възстановяване и устойчивост. Общият размер на допустимите за финансиране разходи по бюджета на проекта е 4 277 438,24 лева. Общият размер на предоставеното финансиране чрез Плана за възстановяване и устойчивост е 3 716 011,93 лева. Общият размер на предоставеното национално съфинансиране е 561 426,31 лева.
Международният младежки център е разположен в централната градска част, предпочитано място за разходки и срещи на младите хора. За да бъде превърната сградата в привлекателно място, разполагаща с всичко необходимо за провеждане на беседи, инициативи, обучения, курсове, събития и други подпомагащи младежите в тяхното лично, културно, политическо и професионално развитие, в рамките на строително-ремонтни дейности ще бъде закупен асансьор до 630 кг., до 8 лица, скорост до 1.0м/с, автоматични врати, три спирки, ход до 9005 мм, шахта до 1700/1800мм (метална конструкция). За да се осъществи вертикалната комуникация между трите етажа на сградата и за обслужването на хора с увреждания, ще се осигури устройство за изкачване на стълби за инвалидни колички, което ще осигури достъп и до подземния етаж. Ще се осигури и техника за незрящи.
- Направление „Транспорт“ – Комунални дейности и услуги. Транспортна инфраструктура са изпълнени следните дейности:
По отношение на осигуряване на достъпна транспортна мрежа за гражданите: достъпен градски и междуградски транспорт Община Русе се е ангажирала дългосрочно с решаване на транспортните проблеми в града и в частност запазване и развитие на електротранспорта, както и подновяване на транспортните средства. Работи се по варианти за финансиране закупуването на още екологично чисти автобуси, съобразени с всички стандарти, включително такива за достъпна среда, които ще намалят наличието на фините прахови частици /ФПЧ/ и ще увеличат автобусния парк на „Общински транспорт Русе“ ЕАД.
През 2024 г. процесът „Общински транспорт Русе“ ЕАД да стане единствен превозвач в градската транспортна схема бе приключен успешно. В тази връзка с поемането на всички градски линии от „Общински транспорт Русе“ ЕАД, считано от 01.07.2024 г. всички възрастни граждани, получаващи пенсия по чл. 68, ал. 1-3 от КСО, ползват безплатни едномесечни карти за цяла градска мрежа (ЦГМ). Бяха намалени цените както на преференциалните карти, така и на стандартните абонаментни карти. Важен акцент при картите на възрастните граждани и тези на хората с увреждания над 50% е обстоятелството, че вече няма ограничения в броя на извършените пътувания, които преди това бяха фиксирани до 30 броя.
Друга основна дейност е съобразяване транспортната схема и разписанията преди всичко с нуждите на хората, както и продължаване на актуализацията на действащия сайт на градския транспорт, за да се предоставя навременна и полезна информация за разписанието и движението на превозните средства. През месец ноември 2024 г. Община Русе сключи договор с Русенски университет „Ангел Кънчев“ за дейности по синхронизиране на разписанията по линиите от градския транспорт. Чрез софтуер, който предоставя най-оптималните маршрути, часове на тръгване по отделните курсове и най-важното – не допуска припокриване на курсове и регулира насищането с превозни средства в зависимост от пътникопотока, с оглед на постигане на стратегически цели и задачи, свързани с осигуряване на задоволеността на населението, ползващо обществен градски транспорт, както и координиране на маршрутните разписания в съответствие с икономическото и социалното развитие, ще бъдат синхронизирани разписанията по линиите.
През 2024г. бе сключен договор за дейности по извънгаранционно и сервизно техническо обслужване на 80 броя валидатори, монтирани в превозни средства на „Общински транспорт Русе“ ЕАД – градски транспорт.
Подновен е и договорът за сервизно техническо обслужване на 100 броя eлектронни информационни табла (ЕИТ), разположени на спирките на масовия градски обществен транспорт в гр. Русе.
В периода м. май – юли 2024 г. се извърши цялостна оценка на уличната и пътна мрежа на територията на общината във връзка Годишен общински доклад за БДП: част 2, чрез разработено от ДАБДП ГИС приложение. Оценяването включва състояние на пътната настилката, тротоари и банкети, хоризонталната и вертикалната сигнализация, както и крайпътно пространство. Оценени бяха и други елементи на безопасната градска среда за движение, като подлези/надлези, кръстовища, велоалеи, състоянието на спирките, районите на детските учебни заведения.
По отношение изпълнението на дейностите за подобряване достъпа на хора с увреждания до зоните за почасово платено паркиране и паркинги-общинска собственост – Община Русе издава безплатно карти за паркиране на хора на местата, определени за превозните средства, обслужващи хора с трайни увреждания и използване на улеснения при паркиране.
За периода от м. януари до м. декември 2024 година на 1447 граждани са издадени карти за паркиране на хора с трайни увреждания. До момента общо 5069 лица имат издадени валидни карти за паркиране на хора с увреждания. Право на такъв документ имат лица, притежаващи 50% и повече инвалидност, удостоверена с решение на ТЕЛК. Нормативното основание за издаване на карта за паркиране на хора с увреждане е уредено в чл. 99а от Закона за движение по пътищата.
По отношение на дейностите свързани с предоставяне право на паркиране на индивидуално паркомясто пред дома на хора с увреждания на територията на гр. Русе са обособени и обозначени 810 паркоместа за хора с трайни увреждания, като не малка част от тях са и в зоните за кратковременно паркиране. Ползването на паркоместата в тези зони е безплатно, като времетраенето за еднократно паркиране в платената зона е почасово, но не повече от 3 часа. Обозначените паркоместа не са персонални и не дават право само на едно лице с увреждане да се възползва от тях, а на всеки, който притежава „Карта за паркиране на хора с трайни увреждания“. Паркоместата не следва да се използват за денонощно паркиране на един автомобил, а само при обслужване на лицето с увреждания.
- Направление „Жилища: Мерки за достъпна архитектурна среда в жилища“, с ангажирани институции: собственици на жилища за действия по Закона за етажната собственост и съдействие от община Русе.
През 2024 г. е извършен оглед на сградата, в която функционира ОП „Управление на общински имоти“. Установено е, че монтажът на асансьор или подемна платформа е технически невъзможен според Наредба №РД-02-20-2/26.01.2021 г.
Проекти на Община Русе, в процес на реализация, насочени към осигуряване на достъпна среда:
„ReNature, Зелено моделиране на градски зони, създаване на нови системи за отдих и забавления на открито“ – проектът е финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество „ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния — България 2021-2027 г.“. Подписано е партньорско споразумение между Община Русе и Община Гюргево за съвместното изпълнение на дейностите. Проектът предвижда изграждането на парк в кв. „Здравец-Изток“ върху общински имот на бул. „Липник“ №121. Предвиденият парцел, на който ще бъде разположен паркът, е с площ от 25 дка. Паркът ще бъде изграден с естествени и екологосъобразни материали, вместо с т. нар. „сива инфраструктура“. Обособена е зона за пикник, за събития и срещи, както и детска площадка. Алеите ще бъдат изградени с водопропусклива настилка, а осветлението – със соларно захранване. Планира се подходяща паркова мебел и чешма с питейна вода. Растителността ще бъде от местни растителни видове, характерни за Дунавската равнина и крайбрежието на р. Дунав, а тревните смеси – сухоустойчиви, слънцелюбиви и с екстензивна поддръжка. Предвижда се изграждане на система за видеонаблюдение и автоматизирана поливна система. Акцент в парка са фонтанът и кът „Биоразнообразие”, в който да се развият билкова градина, градина, привличаща насекоми и птици, градина с подправки, градско земеделие и др. С изпълнението на проекта се цели подобряване качеството на средата, качествата на живот и комфорта на обитаване чрез създаване на благоприятна и природосъобразна среда, която да оформи нови пространствени решения и физическо обновяване на територията.
По Проект № BG-RRP-1.011-0025-C01 „Осигуряване на условия за качествена образователна среда чрез извършване на строително-ремонтни дейности, внедряване на мерки за енергийна ефективност, изграждане на достъпна среда в ЦПЛР – Общежитие за средношколци, гр. Русе“ е предвидено и ще се изгради асансьор, който да осигури достъп за хора с увреждания в общежитието. Асансьорът ще се постави в срок до 31.05.2026 г. Общата безвъзмездна финансова помощ е на стойност: 5 980 632.66 лв. с ДДС по ПВУ към Изпълнителна агенция „Програма за образование“ към Министерство на образованието и науката.
Проект № BG-RRP-1.011-0024-C01 „Осигуряване на условия за качествена образователна среда“. В общежитието на ПГСС „Ангел Кънчев“ – Образцов Чифлик ще се изгради асансьор. Общата безвъзмездна финансова помощ е 2 394 129,73 лв. по ПВУ към ИА „Програма за образование“ (МОН).
„Модернизация на образователна среда“ за ОУ „Отец Паисий“ – Русе и ДГ „Слънце“ – Русе, финансирана по Националния план за възстановяване и устойчивост. Предвижда се внедряване на мерки за енергийна ефективност, осигуряване на достъпна среда и изграждане на STEM пространства.
Всички проекти са в съоветствие на изискванията за осигуряване на достъпна среда.
III. ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
Реализирането на мерките и дейностите, заложени в „Програмата за осигуряване на достъпна архитектурна среда на гражданите (2024–2027)“, приета с Решение №326 на Общински съвет – Русе, отразява отговорната политика на Община Русе за намаляване на социалната изолация и осигуряване на самостоятелност за хората със затруднения при придвижването. Дейностите допринасят за пълноценното им участие в обществения живот, като се премахват бариерите и се създава равен достъп до услугите във всички сфери на обществения живот.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
(акад. Христо Белоев, дтн)