РЕШЕНИЕ № 543 Прието с Протокол № 17/27.02.2025г.
На основание чл.21, ал.2, във връзка с чл. 21, ал.1, т.12 и т.24 от ЗМСМА, и във връзка с чл.11, ал.1, чл.12, т.1 и чл.13, ал.6, т.1 и т.3 от Закона за туризма, Общински съвет – Русе реши:
- Приема Отчета на Програма за развитие на туризма на Община Русе през 2024 г., съгласно Приложение 1.
- Приема Програма за развитие на туризма на Община Русе за 2025 г., съгласно Приложение 2.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
(акад. Христо Белоев, дтн)
Приложение 1
ОТЧЕТ НА ПРОГРАМА ЗA РАЗВИТИЕ НА ТУРИЗМА В ОБЩИНА РУСЕ ПРЕЗ 2024 г. |
Целта на Програмата за развитие на туризма в Община Русе през 2024 г. бе в изпълнение с приоритетите на Община Русе и Областната стратегия за устойчиво развитие на туризма.
Отчетът на Програма за развитие на туризма в Община Русе през 2024 г. представя анализ на данните за туристическата активност в Община Русе и отчет на изпълнението на заложените дейности в Програмата през 2024 г. Развитието на устойчив туристически продукт е приоритет за Община Русе. Отново усилията бяха насочени към утвърждаване и развиване на традициите в областта на културния и събитиен туризъм, разработване и популяризиране на нови възможности за кулинарен, екологичен, селски и спортен туризъм.
Постигането на устойчив туризъм, съобразен с потенциала и ресурса на региона, е непрекъснат процес, изискващ постоянни действия. Община Русе повишава своята конкурентоспособност чрез оптимално използване на природните богатства, съхраняването на социалната и културна автентичност, културно-историческо наследство и ценности на общността.
Изминалата 2024 г. ще бъде запомнена като годината на голямото глобално туристическо завръщане. Общата картина на туризма в България изглежда оптимистична, тъй като по данни на Министерство на туризма вътрешният туризъм е напълно възстановен и надхвърля нивата от рекордната за туризма 2019 г., а посещенията от чуждестранни туристи са възстановени на 90%.
Съгласно Единната система за туристическа информация, реализираните нощувки в община Русе през 2024 г. са 176 169 бр. Това са 70 206 български туристи и 31 801 чуждестранни. Възрастовата група, реализирала най-много нощувки, е тази на гражданите от 45 до 59г, общо 44 732.
Програмата за развитието на туризма в Община Русе през 2024 г., Решение № 118, прието с Протокол № 5/16.02.2024 г., е с обща сума за разходване през 2024 г. 219 553 лв. Реално разходените средства в изпълнение на дейностите са 112 580 лв. Постъпленията от туристически данък за 2024 г. са в размер на 120 621лв., което е с 9 082 лв. повече от същия период през календарната 2023 г.
Раздел I. ОРГАНИЗИРАНЕ НА СЪБИТИЯ НА ОБЩИНА РУСЕ
С НАЦИОНАЛНО И МЕСТНО ЗНАЧЕНИЕ
- Изграждане и развиване на туристически продукт, организация, съорганизация и логистична подкрепа на други събития, организирани, съфинансирани и съорганизирани от Община Русе:
Звено Туризъм към ОП „Русе арт” работи за популяризирането и презентирането на туристическия потенциал и културно-историческото наследство на Община Русе и през последната година. Бяха планирани редица събития в съответствие с нуждите на бизнеса за развитие и промотиране на Русе и региона като център за културен, винен и кулинарен туризъм. В програмата за развитие на туризма за 2024 г. бяха заложени традиционните вече разпознаваеми събития с местно значение:
- XIX-то издание на Туристическо изложение „Уикенд туризъм“ и XVI-ти Фестивал на туристическите забавления и анимации
В периода 16-18 май 2024 година Община Русе проведе XIX-то Туристическо изложение „Уикенд туризъм“ и придружаващия го Фестивал на туристическите забавления и анимации. Участие взеха изложители, занаятчии и организации, представящи атрактивни анимации. Всяка година профилът на изложителите включва: общински администрации, хотелиери и ресторантьори, туроператори разработващи туристически продукти, туристически агенти, неправителствени организации, образователни институции, туристически дружества, културни институти и други.
Общият брой на изложителите, позиционирани по щандове в емблематичната сграда за гр. Русе Доходно здание бе 45. Над 140 обекта, представящи различни занаяти от цяла България, бяха разположени в района на Централната градина и на пл. Свобода. Специални гости на събитието бяха Посолството на Китайската народна република, Институт Конфуций и Посолството на Индия. Част от събитието бяха и кулинарните демонстрации на Иван Звездев, както и кулинарна презентация на китайска храна от Институт Конфуций Към Русенски университет. Богатата вечерна програма започна с изпълнение на танцово студио „Фрийдъм“ с ръководители Анита и Александър Асенови, а младежката популярна група „Молец“ с вокали Кристиян Макаров и Юлиан Славчев наелектризираха многобройната публика и подариха на русенци една незабравима вечер с типичните за групата изпълнения на трап бийтове с поп и хип-хоп стилистика.
Министерството на туризма подкрепи с участието си туристическото изложение и фестивала на туристическите анимации. Изключителна подкрепа имаше и от страна на учениците от ПГТ „Иван П. Павлов“, които помагаха на участниците в изложението и им позволиха да участват активно в съпътстващата фестивална програма.
1.3. Празник на торта Гараш 14.09.2024 г.
За трета поредна година през месец септември бе организиран Празник на „Торта Гараш“. Събитието се проведе на 14 септември (събота) и обедини русенци в един незабравим сладък ден. Шоколадовото изкушение радваше малки и големи. Празникът бе осъществен с помощта на представители на сладкарския бизнес в Русе и бе посетен от групи туристи, организирани от национални туроператори, специализирани в програми за вътрешен туризъм.
По традиция в програмата на празника бе отделено специално време и място за традиционния конкурс за непрофесионалисти за изработка на най-добра торта Гараш. Тази година участниците имаха възможността да се включат в две направления – по оригинална рецепта и по рецепта-интерпретация. Част от събитието бяха и кулинарните демонстрации на шеф Ради Стамболов и ресторант Crazy fish. Акцент в програмата беше появата на Влади Зомбори, който беше водещ на конкурса, а по-късно раздаваше автографи на всички свои почитатели. Вечерната програма започна с обявяване на победителите от провелата се през целия ден томбола и завърши с репертоара на голямата звезда на българската естрада Васил Найденов.
Отчитаме успеха на поредното издание на сладкия празник със завидния резултат на представителите на местния сладкарски бизнес – те успяха да продадат около 900 бр. торти Гараш. Освен емблематичния десерт, отделно са продадени и безброй бисквити, еклери, пасти, бонбони и други в различните им разновидности. Според проведената статистика над 90% от участниците са продали всичко, което са приготвили за деня.
1.4. Римски пазар на Сексагинта Приста 14.09.2024 г.
Посетителите на Римския пазар, който се проведе в римската крепост „Сексагинта Приста“, имаха възможността да видят възстановки на всекидневни практики от времето на Античността, да се насладят на вълнуващи разкази и забавни истории. Дамите успяха да си направят прически от римско време. В програмата имаше включени антични игри, а по-малките посетители успяха да се превъплътят в образите на римски легионери. На отделни щандове за посетителите се предлагаха фермерски продукти и ръчно изработени изделия. Възможност имаше и за всички присъстващи да си изработят глинени съдове, както и да дегустират дунавска рибена чорба.
1.5. Конкурс „Като шеф готвачите“
В съответствие с нуждите на бизнеса за развитие и промотиране на Русе и региона като център за културен, винен и кулинарен туризъм ОП „Русе арт“ съвместно с професионални сдружения като „Клуб на професионалните готвачи“, Съюз на хотелиерите и ресторантьорите – Русе, туристическия бизнес и Професионалната гимназия по туризъм, културните институти, музеите, работиха за популяризирането на кулинарията и регионалните кулинарни традиции и особености, характерни за града.
В рамките на традиционното туристическо изложение „Уикенд туризъм“ 16-18 май 2024 г. бе проведено кулинарното състезание „Като шеф готвачите“. За поредна година имаше участници от Румъния и Молдова. Кулинарното състезание бе акцент от програмата на туристическото изложение и се проведе в хотел Дунав Плаза 4*. Работата на участниците беше оценявана от жури от професионални готвачи. Лично Председателят на Асоциацията на професионалните училища по хотелиерство и готварство в Румъния г-н Карло Драгомир бе член на журито, което допринесе за стимулирането и мотивацията на младите кадри в кулинарното изкуство. Изявените участници бяха наградени на главна сцена.
1.7. Биг Бенд Парад
През 2024 г. заложения по Програма за развитие на туризма за 2024 г. Биг Бенд Парад беше проведен по време на туристическото изложение „Уикенд туризъм“ 16-18 май 2024. В него се включиха три гостуващи формации от страната. С много ритъм и емоция те забавляваха жителите и гостите на града. Вечерта продължи с изисканото участие на джаз музикантите Марина Господинова, Михаил Йосифов, Милен Кукошкаров и Димитър Карамфилов, които представиха вечните песни на Ела Фицджералд, Луис Армстронг, Франк Синатра, Били Холидей и други световно известни артисти в концерта „Златните години на джаза“.
Общо за раздел I
Планиран разход 100 000 лв., изразходвани средства 91 886,04 лв – остатък 8 113,96 лв
Раздел II. РЕКЛАМА НА ТУРИСТИЧЕСКИЯ ПРОДУКТ И УЧАСТИЕ В ТУРИСТИЧЕСКИ БОРСИ, ИЗЛОЖЕНИЯ И ДР.
- Международна туристическа борса „Ваканция и СПА ЕКСПО”, София, 13 – 15 март 2024 г.
Община Русе участва в Международната туристическа борса „Ваканция и СПА ЕКСПО“ в гр. София в периода 13-15.03.2024 г. Съвместно с експерти от Регионален исторически музей – Русе бяха презентирани културно-историческите забележителности и възможностите за целогодишен туризъм в региона на индивидуален информационен щанд от 4 кв. м., брандиран с индивидуална визия.
През 2024 г. се отбеляза 40-ото издание на туристическата борса, която събра на едно място над 260 изложители от 16 държави. На изложението се представиха разнообразни аспекти на наследството и модерността, с които Русе привлича посетители от Европа и света – историческо минало, архитектура, събития, природа, възможности за забавления, пешеходен и велотуризъм, поклоннически туризъм, културни продукти, утвърдени във времето като местно наследство. Акцент към традиционните фестивали и събития в годишния календар на Община Русе бе вече традиционния за града Празник на торта Гараш. Освен рекламни материали, на щанда на Община Русе, всеки желаещ можеше да опита от шоколадовото изкушение – торта Гараш и да се наслади на богатото на вкус дунавско вино от комплекс „Седем поколения“, с. Мечка.
По време на туристическото изложение бяха осъществени контакти с други общински администрации, туристически агенции и организации с аниматорска дейност.
- Международно туристическо изложение „Културен туризъм“, гр. Велико Търново, 8-10 октомври 2024 г.
В периода от 8 октомври до 10 октомври 2024 г. в град Велико Търново се проведе 19-то издание на Международното туристическо изложение “Културен туризъм”. Община Русе се представи с колоритен щанд с площ от 6 кв. м., акцентирайки на културно – историческото наследство на града и региона и популярни туристически обекти, които привличат туристи от цялата страна. Местоположението на щанда беше доста ключово място и в близост до организаторите „Царевград Търнов“ ЕООД.
В рамките на форума се проведоха конференциите „Музеи на бъдещето“ и “Туризмът на вълната на кино дестинациите“. В конференциите участваха директори на музеи, представители на Министерството на културата, продуценти и изявени специалисти в тези области.
По време на изложението бяха осъществени срещи и контакти с представители на туристическия и рекламен бизнес, общински администрации и посетители на събитието.
- Изготвяне на кандидатурата на Русе за Творчески град на ЮНЕСКО
На този етап не е задействана процедуртаа за изготвяне на кандидатура на Русе за Творчески град на ЮНЕСКО в творческа област „Гастрономия“. След детайлно разглеждане на бланката за кандидатстване бе констатирано, че на този етап община Русе не покрива изискванията за необходимите предпоставки и процедури в избраната творческа зона, а именно глобални политики, активи, устойчивост в събитията и нови инициативи, изследователски центрове и др
- Реклама на Община Русе, участие в рекламни каталози, пътеводители, списания, брошури, интернет и социални мрежи чрез рекламни статии, рекламни карета, клипове, филми и друг вид рекламни кампании; информационни и експедиентски турове.
През 2024 година бяха осъществени следните медийни участия:
- Община Русе се включи като контролна точка в кампанията за масово изминаване на вело маршрута Дунав ултра от Видин до Дуранкулак, който се превърна в разпознаваемо спортно събитие от национален мащаб.
- Ежедневни публикации във ФБ профила на туристически информационен център с предложения за участие в събития и пътуване в региона. Ежедневно се получават и обработват запитвания от групови и индивидуални туристи, изпращат се рекламни материали за забележителности в града и региона.
- Публикации и реклами във Фейсбук профила на събитието „Празник на торта Гараш“, с цел популяризиране на събитието и поддържане на интереса към сладкото изкушение.
- Заснет и излъчен репортаж от БНТ Русе, свързан със събитието „Празник на торта Гараш“, с цел осведомяване на телевизионната аудитория за предстоящото събитие. Продължителност на рекламния материал – 10 минути.
- Карта пътеводител с маркирани маршрути за пешеходен и велотуризъм в Русенското Поломие със сътрудничеството на Спортно туристическо и природозащитно д-во „Академик“ – Русе, Природен парк „Русенски Лом“, Регионален Исторически музей- Русе, Русенски университет „А. Кънчев“, Пирин Хил ООД. Картата бе разпространявана в Туристически информационен център, с цел подпомагане на посещаващите туристи, които изявяват желание за посещение на района на град Русе и неговите красоти.
Сътрудничество със списание Daibau International. В рамките на тяхната платформа и онлайн списание бяха публикувани материали (тематични текстове и снимки) на тема „Архитектурните забележителности на България“, с цел популяризиране на забележителностите и архитектурата в района на град Русе.
- Заснет бе документален епизод на тема: „Емблематичните реки на Европа“ от португалската телевизия SIC Television – FTA Channel Portugal. Акцент в третия епизод бе река Дунав и градовете по нея. Португалската телевизия сложи на фокус при снимането на кадрите центъра на град Русе, природния парк „Русенски Лом“ и скалния манастир „Св. Димитър Басарбовски“.
- Разработени бяха туристически маршрути в пешеходната централна част на град Русе, които да бъдат добавени като QR кодове към табелите, указващи имената на улиците.
- Туристически градски обиколки с професионални лицензирани екскурзоводи, предназначени за русенци, гости на града по време на събития и официални лица.
Осъществени са над 20 бр. безплатни туристически обиколки на централната градска част от лицензирани професионални екскурзоводи за презентиране на културно-историческите обекти за русенци и гости града по време на събития и посещения на официални лица.
- Разработване и поддръжка на нов туристически портал
През 2024 г. бе започнато разработване на нов туристически сайт – www.visitruse.bg. Новият туристически портал е в процес на събиране на данни и информация. Сайтът предлага двуезична функционалност (на български и английски език ) и съдържа следната полезна информация: туристически маршрути, събития в града, места за настаняване, места за хранене, разнообразни по вид активности на територията на район Русе, тематични статии, свързани с туризма, новини и др. Новият туристически сайт е в услуга на туристите за бързо и лесно намиране на желаната информация, поднесена интерактивно и занимателно дори и в мобилна версия.
2.8. Създаване на електронен триезичен (BG, EN, RO) регистър на маршрутите за пешеходен, велотуризъм и за маршрут за скално катерене.
През 2024 г. по Програма за развитие на туризма беше заплатена сумата от 400 лв. по предложение за създаване на електронен триезичен регистър на маршрутите за пешеходен, велотуризъм и за маршрути за скално катерене. Наличието на такъв регистър с включени всички маркирани пешеходни маршрути в общината и региона, би трябвало да допринесе за съществено увеличаване на броя на български и чуждестранни туристи.
BG / EN / RO
Общо за раздел II
Планиран разход 39 000 лв., изразходвани средства 17 814,20 лв., остатък 21 185,80 лв.
Раздел III. ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР, ИНФОРМАЦИОН-НО ОБСЛУЖВАНЕ НА ТУРИСТИТЕ И РЕКЛАМНИ МАТЕРИАЛИ
3.1. Отпечатване на рекламни материали
Отпечатани 5 000 бр рекламни дипляни „Enjoy every Ruse minute.
Изработени бяха следните сувенири:
- Сувенирни магнити „Аз обичам Русе“ 1000 бр.
- Чанта текстилна „Аз обичам Русе“ 200 бр.
- Химикал брандиран „Аз обичам Русе“ 200 бр.
3.2. Изграждане на туристическа инфраструктура и елементи на градската среда
Изготвено задание по Обществена поръчка за изработка и монтаж на 4 бр преместваеми обекти ( павилиони с индивидуален дизайн ), предназначени за обществено обслужване в зона „К“ ( Русенски кей). Стартирана е процедура за обявяване на обществена поръчка, в която са заложени изискванията за устойчивост, естетика, съответствие с градската визия на Крайбрежната алея, както и съобразяване с местните условия и изисквания за безопасност и достъпност. През м. януари 2025 г. е избрана фирма-изпълнител.
Общо за раздел III:
Планиран разход – 80 000 лв.,изразходвани средства 2 880 лв., остатък 77 120 лв.
Звено „Туризъм и маркетинг” при ОП „Русе арт“ регулярно събира информация за вид и брой на посетителите в Туристически информационен център – Русе и реализирани нощувки на територията на Община Русе.
Съгласно данните от ЕСТИ ( Единна система за туристическа информация ) към края на месец декември 2024 г. функционират 325 бр. места за настаняване с обща леглова база от над 4 794 легла. Реализираните нощувки през предходната година са 176 169. Регистрираните туристи за 2024 година са 101 184. Реализираният приход от туристически данък за 2024 г. е в размер на 120 621 лева.
ДЕЙНОСТИ ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ НА ЕФЕКТИВНО ИНФОРМАЦИОННО ОБСЛУЖВАНЕ
През годината ОП „Русе арт“ чрез Туристически информационен център води дневник на посетителите в обекта. За изминалата 2024 г. ТИЦ Русе е бил посетен от над 4732 души, от които 2 011 български граждани, а 2 721 са били чуждестранните граждани. Посрещнати бяха първите круизни кораби за сезона, а на пасажерите беше раздадена брошурата „Enjoy every Ruse minute”. Статистиката показва, че по-голямата част от обслужените посетители в периода между месеците май и ноември са чуждестранни туристи, акостиращи на русенския бряг с круизните кораби. „Порт Пристис „ ООД дава информация за общо 44 906 бр. туристи, слезли на русенския бряг, които са с 4 769 повече от 2024г. Това са туристи с опит, най-често тип „repeater”-и, които вече са посещавали организирано забележителностите в региона и сега търсят информация основно за туристическите обекти в Русе, за скален манастир „Св. Димитър Басарбовски“, Ивановски скални църкви и места, попадащи в рамките на ПП „Русенски Лом“.
От потърсилите услуги 3 844 души са имали необходимост от информация за града и забележителностите в региона, а 888 души са поискали информация за провеждането на културни и спортни мероприятия в града. Месечният културен афиш на Община Русе е бил потърсен над 1957 пъти от жителите и гостите на града с явно изразен интерес към концерти и театрални постановки за текущия месец. В рамките на месец март бе търсена информация относно програмата на Международния музикален фестивал „Мартенски музикални дни“, а през септември за торта Гараш.
Има изградена комуникация между служителите в ТИЦ-Русе и местни туроператори и такива от страната за подпомагане и разрешаване на техните нужди. Ежедневно се дава информация за туристическите обекти, контакти с професионални екскурзоводи, специализирани в градска обиколка на Русе и други специалисти в туризма, както и информация за транспорт и достъп до забележителностите.
Запазва се тенденцията за малки семейни или приятелски групи посетители в ТИЦ, както и малки организирани групи по интереси, които рядко надвишават 5-6 души. Туристите, посетили дестинацията през изминалия период, са с разнообразен профил – преобладават румънци, германци, американци, англичани, холандци, белгийци, австрийци, поляци, руснаци, французи, испанци, италианци, украинци, израелци. През годината ТИЦ – Русе беше посетен и от посетители от екзотични и далечни дестинации като Япония, Канада, Индия, Китай, Корея, Австралия, Нова Зеландия, Мексико, Израел, Бразилия и др. Основен интерес за посетителите представляваше запазената архитектура в централната част на Русе, скалния манастир „Св. Димитър Басарбовски”, Ивановските скални църкви и ПП „Русенски лом”. От музеите най-много запитвания има относно „Екомузей с аквариум” и Регионален исторически музей – Русе. Сред чужденците съществува сериозен интерес спрямо Музея на транспорта.
Интерес предизвика събитието „Празник на торта Гараш“, проведено през месец септември, по времето на което бяхме свидетели на няколко групи туристи, които съчетаха шоколадовия празник с опознавателни посещения на забележителности в града и региона. В обобщение туроператори, туристически агенти и екскурзоводи споделиха, че към дестинацията продължава да се наблюдава интерес от страна на клиентите им. Това са туроператори и агенти, занимаващи се с организирани ученически пътувания, както и фирми предлагащи краткосрочни туристически пакети и уикенд туризъм.
Вид туризъм, практикуван от потърсили услугите на ТИЦ:
Културно-исторически, опознавателен, велотуризъм, събитиен, религиозен, кулинарен и уикенд туризъм.
Изключителен интерес от страна както на организирани групи така и от индивидуални туристи се прояви към скален манастир „Св. Димитър Басарбовски“, „Ивановски скални църкви“ (ЮНЕСКО) и ПП „Русенски Лом“, както и към архитектурен резерват „Средновековен град Червен“, особено в периода около национални, официални празници и почивни дни, както и през активния летен сезон.
За музейните експозиции на територията на града най-висок интерес и запитвания имаше за Исторически музей – Русе, Екомузей с аквариум, Пантеон на възрожденците, Римската крепост „Сексагинта Приста” и Къща музей „Баба Тонка“.
За популяризиране на възможностите за туризъм на територията на региона, Община Русе издава рекламно-информационни материали чрез програмата за развитие на туризма за съответната година, които се разпространяват в Туристическия информационен център, хотелите и музеите на територията на общината и по време на туристическите изложения и борси. За рекламни нужди и промотиране на общоградските събития бяха отпечатани рекламни флаери, дипляни, баджове, транспаранти и грамоти.
Посещения в културните институции на територията на Община Русе
Регионален исторически музей – Русе предоставя информация за броя и ръста на посетителите в експозициите му. По актуални данни за 2024 година общият брой на посетителите е 95 966, от които 28 735 са разгледали археологически резерват „Ивановски скални църкви“, а Екомузей с аквариум регистрира 23 149 души. Третото място се заема от Историческия музей с 14 500 човека. Националностите на туристите са: румънска, английска, немска, италианска, американска, полска, френска, испанска, австрийска и други посетители от други по-редки дестинации като Канада, Индия, Нова Зеландия, Китай, Япония и Австралия.
Данните сочат, че през 2024 г. чужденците съставляват 27% от всички гости на музея, което е запазена тенденция от 2023 г., когато чужденците съставляват 28% от всички гости на музея. С 14,5% са се увеличили и посещенията на студентите и за миналата година те вече са 4221 души. През изтеклата година нараства и броят на индивидуалните посетители от чужбина. Те вече са 12 659 човека, което е показва 17,5% ръст в тази категория спрямо предходната година.
Значителен ръст показва категорията на хората, посетили някое от събитията на музея. Традиционно организираните всяка година музейни събития привличат все повече посетители, като през 2024 година са били 13 978 души, което е с внушителните 8 545 души повече от предходната 2023 година или отбелязваме ръст с повече от 61%. Събитията на русенския музей, привлекли най-много посетители са Нощ в музея, Детска нощ в музея, Римски пазар на Сексагинта Приста, Международен ден на лешояда, Международна нощ на прилепите, множество представяния на книги, прожекции на филми и лекции от музейни специалисти.
ВСИЧКО РАЗХОД ЗА 2024 г. : 112 580 лв.
Планирани средства за 2024 г.: 219 553 лв.
Преходен остатък от 2023 за 2024 г.: 104 553 лв. ( вкл. 80 000 лв капиталови разходи )
Приход от „туристически данък“ през 2024 г. : 120 621 лв.
Остатък за 2025 г.: 112 594 лв
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
(акад. Христо Белоев, дтн)
Приложение 2
ПРОГРАМА ЗA РАЗВИТИЕ НА ТУРИЗМА В ОБЩИНА РУСЕ ПРЕЗ 2025 г. |
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Годишната програма за развитие на туризма в Община Русе през 2025 година, разработена на основание чл. 11 от Закона за туризма е оперативен документ за реализация на основните приоритети и цели за развитието на туризма на общината.
Политиката на Община Русе за развитието на туризма се провежда съгласно Закона за туризма, в който са дефинирани събития и дейности, които следва да се изпълнят в съответствие с Националната стратегия за развитие на туризма и Областната стратегия за развитие на туризма, следвайки целите на Концепцията за туристическото райониране, както и тяхното изпълнение в съответствие с постъпленията от туристически данък от туристическите обекти.
ЦЕЛИ И ДЕЙНОСТИ НА ПРОГРАМАТА:
Предвид присъединяването на България в Шенгенското пространство, основните цели на Програмата за развитие на туризма към Община Русе за 2025 г. ще бъдат насочени към оптимизиране на възможностите, които новият статус на страната предоставя, както и стратегическото географско положение за увеличаване привлекателността на региона и интереса на международните туристи. Членството на България в Шенген предлага нови възможности за бързо и удобно преминаване от и към Румъния през Дунав мост 1, което стимулира туристическия интерес към Русе и неговите културни и природни забележителности..
Основните цели на Годишната програма за развитие на туризма в Община Русе са:
1. Повишаване броя на организираните групови и индивидуални туристи в общината, както и удължаване продължителността на престоя им.
2. Обединяване на съществуващите атракции и продукти в един цялостен, комплексен туристически продукт. Повишаване привлекателността на общия туристически продукт на Община Русе чрез развитие на туристическите атракции, опазване, подобряване състоянието и експониране на културно-историческото наследство, както и чрез контрол на качеството на туристическите услуги. Тази цел ще бъде постигната единствено на база изграждане и поддържане на добре функциониращо сътрудничество между Община Русе като водеща институция и всички местни фактори, които формират туристическия продукт.
3. Развитие на партньорски практики с частния сектор с цел създаване и утвърждаване на уникални туристически продукти. Община Русе съвместно с представители на бизнеса работи върху общи маркетингови кампании, които да популяризират уникалните туристически продукти на региона. Това включва участие в туристически изложения, реклама на социални медии, създаване на туристически блогове и инфлуенсърски кампании.
4. Позиционирането на Община Русе като естествен център на Регион Русе и популяризирането на дестинацията чрез презентирането ѝ по всички възможни комуникационни канали – участия на специализирани туристически изложения, презентиране на туристическите продукти пряко на крайни потребители, изграждане на контактна база данни с туристически агенти, публикации в специализирани издания, популяризиране чрез интeрнет канали на възможностите за туризъм в Община Русе и региона.
5. Популяризиране на Русе като международна туристическа дестинация. Възможността за по-лесно влизане в България може да се използва за популяризиране на Русе като атрактивна туристическа дестинация за културен и исторически туризъм, включително събития, фестивали и проекти, които могат да привлекат чуждестранни туристи.
Дейностите в Програмата за развитие на туризма в община Русе през 2025 година са в съответствие с националното законодателство в сферата на туризма. Настоящата програма е съобразена с целите на Концепцията за туристическо райониране на България и формулираните в нея приоритети за регион Дунав с център Русе.
ДЕЙНОСТИ И РАЗХОДИ ПО НАПРАВЛЕНИЯ:
I. ОРГАНИЗИРАНЕ НА СЪБИТИЯ НА ОБЩИНА РУСЕ С НАЦИОНАЛНО И МЕСТНО ЗНАЧЕНИЕ Планирана обща сума по раздел I – 180 000 лв.
Изграждане и развиване на туристически продукт, организация, съорганизация и логистична подкрепа на други събития, организирани, съфинансирани и съорганизирани от Община Русе (неизчерпателно изброени)
1.1 Двадесето Туристическо изложение „Уикенд туризъм“ и седемнадесети Фестивал на туристическите забавления и анимации 15-17 май 2025 г.
1.2 Русенски карнавал
1.3 Празник на тортата Гараш, 13.09.2025г.
1.4 Винен фестивал Urban Wine Fest Русе, 26-27.09.2025г.
1.5 Конкурс „Като шеф готвачите“
1.6 Сцена за млади таланти „Хвърли си шапката“ – инициатива през летния сезон
1.7 Фестивал „Русе- Коледна звезда на Дунав“
1.8 Ден на река Дунав
1.9 Други събития, свързани с презентиране на местния продукт-състезания, конкурси, изложби, демонстрации и др.
1.10 Други участия на Община Русе в работни срещи, конференции и други инициативи с представители на туристическия бранш, национално и местно управление и други свързани с тях организации
Планирани разходи по р.I – 180 000 лв.
II РЕКЛАМА НА ТУРИСТИЧЕСКИЯ ПРОДУКТ И УЧАСТИЕ В ТУРИСТИЧЕСКИ БОРСИ, ИЗЛОЖЕНИЯ И ДР. Планиранаобща сума по раздел II – 60 000 лв.
2.1. Международна туристическа борса „Ваканция и СПА ЕКСПО”, София 09-11.03.2025
2.2. Международно туристическо изложение „Културен туризъм”, гр. В.Търново,
2.3. Участие в международни и национални и местни туристически изложения, форуми и конференции. Участие в Международна конференция за корабоплаване и туризъм по р. Дунав в Германия .
2.4. Реклама на Община Русе, участие в рекламни каталози, пътеводители, списания, брошури, интернет и социални мрежи чрез рекламни статии, рекламни карета, клипове, филми и друг вид рекламни кампании; информационни и експедиентски турове.
2.5. Oтпечатване на рекламни материали. Изготвяне на нова брошура „Зелено“
2.6. Безплатни туристически градски обиколки с професионални лицензирани екскурзоводи, предназначени за русенци, гости на града по време на събития и официални лица
2.7. Поддръжка на новия туристически портал www.visitruse.bg
2.8. Поставяне на информационни табели по протежение на екопътека „Аз и ти с грижа за природата“ в лесопарк Липник
Планирани разходи по р.II – 60 000 лв.
III ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР, ИНФОРМАЦИОННО ОБСЛУЖВАНЕ НА ТУРИСТИТЕ И РЕКЛАМНИ МАТЕРИАЛИ
Планирана обща сума по раздел III – 80 000 лв.
3.1. Изграждане на туристическа инфраструктура
Планирани разходи по р.III – 80 000 лв.
СУМА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОГРАМА 2025 г. :331 854 лв.
ФИНАНСОВО ОСИГУРЯВАНЕ НА ПРОГРАМАТА ЗА РАЗВИТИЕ НА ТУРИЗМА В ОБЩИНА РУСЕ ПРЕЗ 2025 г.
1. Приходна част на програмата за развитие на туризма в община Русе за 2025г.
Средствата за развитие на туризма и реализирането на посочените дейности, съгл. чл. 60, ал.1, от Закона за туризма се набират оттуристическия данък, определен по реда на Закона за местните данъци и такси;
2. Разходна част на програмата за развитие на туризма в община Русе за 2025 г.
Съгласно чл. 61т. от ЗМДТ приходите от туризъм се изразходват по приета от Общински съвет – Русе годишна програма за развитие на туризма, единствено за дейности по чл.11, ал.2 от Закона за туризма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
(акад. Христо Белоев, дтн)
Приложение 1-1 към Отчет на Програма за развитие на туризма в Община Русе през 2024 г.
ОТЧЕТ НА ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА ТУРИЗМА В ОБЩИНА РУСЕ ПРЕЗ 2024 Г.
№ | Мероприятие, задача, дейност и др. | Планирани средства | Разход | Остатък | Забележка | |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
I. ОРГАНИЗИРАНЕ НА СЪБИТИЯ НА ОБЩИНА РУСЕ С НАЦИОНАЛНО И МЕСТНО ЗНАЧЕНИЕ | ||||||
1. | Изграждане и развиване на туристически продукт, организация, съорганизация и логистична подкрепа на други събития, организирани, съфинансирани и съорганизирани от Община Русе (неизчерпателно изброени) 1.1 Провеждане на деветнадесето Туристическо изложение „Уикенд туризъм“ и шестнадесети фестивал на туристичес-ките забавления и анимации 1.2 Русенски карнавал 1.3 Празник на тортата Гараш 1.4 Римски пазар на Сексагинта Приста 1.5 Конкурс „Като шеф готвачите“ 1.6 Кулинарен фестивал „На върха на ножа“ 1.7 Международен Биг Бенд парад 1.8 Ден на река Дунав 1.9 Дунавски винен фестивал „Виното и реката“ 1.10 Други събития свързани с презентиране на местния продукт – състезания, конкурси, изложби, демонстрации и др. 1.11 Други събития, участия на Община Русе в работни срещи, конференции и други инициативи с представители на туристическия бранш, национално и местно управление и други свързани с тях организации. | 100 000 | 91 886,04 | 8 113,96 | Дейности в съответствие с нуждите на бизнеса за развитие и промотиране на Русе и региона като център за културен, винен и кулинарен туризъм. Бяха проведени Туристическо изложение „Уикенд туризъм“ и Фестивал на туристическите забавления и анимации, Биг Бенд парад, кулинарно състезание „Като шеф готвачите“ с български, румънски и молдовски участници, 6 май -празник на гр. Русе, Римски пазар на Сексагинта Приста с многобройни участници. Фестивал на „Торта Гараш“ през септември, се превърна в двудневен празник на шоколадовия сладкиш, организиран с помощта на представители на сладкарския бизнес в Русе. Участие в Национален съвет по туризъм в гр. София. | |
Обща сума по раздел I | 100 000,00 | 91 886,04 | 8 113,96 | |||
II. РЕКЛАМА НА ТУРИСТИЧЕСКИЯ ПРОДУКТ И УЧАСТИЕ В ТУРИСТИЧЕСКИ БОРСИ, ИЗЛОЖЕНИЯ И ДР. | ||||||
2. | 2.1. Международна туристическа борса „Ваканция и СПА ЕКСПО”, София 13-15.03.2024 г. 2.2. Международно туристическо изложение „Културен туризъм”, гр. В. Търново, м. октомври 2024 г. 2.3. Участие в международни и национални туристически изложения, форуми и конференции. Участие в Международна конференция за корабоплаване и туризъм по р. Дунав м. ноември в Будапеща. 2.4. Изготвяне на кандидатурата на Русе за Творчески град на ЮНЕСКО 2.5. Реклама на Община Русе, участие в рекламни каталози, пътеводители, списания, брошури, интернет и социални мрежи чрез рекламни статии, рекламни карета, клипове, филми и друг вид рекламни кампании; информационни и експедиентски турове. 2.6. Туристически градски обиколки с професионални лицензирани екскурзоводи, предназначени за русенци, гости на града по време на събития и официални лица. 2.7. Разработване и поддържане на нов туристически портал 2.8. Създаване на електронен триезичен (BG, EN, RO) регистър на маршрутите за пешеходен, велотуризъм и за маршрут за скално катерене. 2.9. Членски внос към ОУДТР за 2024 г. | 39 000,00 | 17 814,20 | 21 185,80 | Участие със самостоятелен щанд в рамките на 40-то Международно туристическо изложение „Ваканция и Спа“, гр. София, и Международно туристическо изложение “Културен туризъм” за презентиране на културно-туристически забележителности и възможности за туризъм. Рекламна кампания на специализиран сайт за новини в областта на туризма Faiton.bg, с ежемесечни авторски материали, свързани със събития в туризма на територията на община Русе. Община Русе се включи като контролна точка в кампанията за масово изминаване на вело маршрута Дунав ултра от Видин до Дуранкулак. Заснет и излъчен репортаж от БНТ Русе, свързан със събитието „Празник на торта Гараш“, с цел осведомяване на телевизион-ната аудитория за предстоящото събитие. Осъществени са над 20 бр. безплатни турис- тически обиколки на централната градска част от лицензирани екскурзоводи за презентиране на културно-историческите обекти за русенци и гости града по време на събития и посещения на официални лица. Разработен е нов туристически портал на Община Русе. Създаден е електронен триезичен регистър на маршрутите за пешеходен, велотуризъм и за маршрут за скално катерене. Проведено неприсъствено заседание на Организацията за управление на Дунавски туристически регион. Поради липса на кворум (присъствали само 4ма члена на ОУДТР от общо 30) не бяха приети решения. | |
Обща сума по раздел II | 39 000,00 | 17 814,20 | 21 185,80 | |||
III. ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР, ИНФОРМАЦИОННО ОБСЛУЖВАНЕ НА ТУРИСТИТЕ И РЕКЛАМНИ МАТЕРИАЛИ | ||||||
3. | 3.1. Oтпечатване на рекламни материали 3.2. Изграждане на туристическа инфраструктура и елементи на градската среда | 80 000,00 | 2 880,00 | 77 120,00 | Отпечатани рекламни флаери, дипляни, баджове, трансперанти и грамоти за събития. Изготвено задание по Обществена поръчка за изработка и монтаж на 4 бр премествае-ми обекти ( павилиони с индивидуален дизайн ), предназначени за обществено обслужване в зона „К“ . През м. януари 2025 г. е избрана фирма-изпълнител. | |
Обща сума по раздел III | 80 000,00 | 2 880,00 | 77 120,00 | |||
Сума за изпълнение на Програма 2024 г.: | 219 553 лв. | |||||
РАЗХОД ЗА 2024 г. | 112 580 | |||||
Преходен остатък от 2023 г. за 2024 г. | 104 553 | |||||
Приход от „туристически данък“ през 2024 г. | 120 621 | |||||
Общо по прихода за 2024 г. | 225 174 | |||||
Некласифицирани разходи по план 2024 г. (РЕЗЕРВ) | 553,00 | |||||
ВСИЧКО РАЗХОД ЗА 2024 г. : 112 580 лв.
Преходен остатък от 2023 г.: 104 553 лв.
Приход от „туристически данък“ през 2024 г. : 120 621 лв
Преходен остатък от 2024 г.: 112 594 лв. (сумата включва капиталови разходи от 2024 г. )
Планирани средства за 2025 г.: 331 854 лв.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
(акад. Христо Белоев, дтн)
Приложение 2-1 към Програма за развитие на туризма в Община Русе през 2025 г.
ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА ТУРИЗМА В ОБЩИНА РУСЕ ПРЕЗ 2025 Г. | |||||
№ | Мероприятие, задача, дейност и др. | Отговорна структура | Срок за изпълнение | ПЛАН, лв. | Забележка |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
I. ОРГАНИЗИРАНЕ НА СЪБИТИЯ НА ОБЩИНА РУСЕ С НАЦИОНАЛНО И МЕСТНО ЗНАЧЕНИЕ | |||||
1. | Изграждане и развиване на туристически продукт, организация, съорганизация и логистична подкрепа на други събития, организирани, съфинансирани и съорганизирани от Община Русе (неизчерпателно изброени) 1.1 Двадесето Туристическо изложение „Уикенд туризъм“ и седемнадесети Фестивал на туристическите забавления и анимации 15-17 май 2025 г. 1.2 Русенски карнавал 1.3 Празник на тортата Гараш, 13.09.2025г. 1.4 Винен фестивал Urban Wine Fest Русе, 26-27.09.2025г. 1.5 Конкурс „Като шеф готвачите“ 1.6 Сцена за млади таланти „Хвърли си шапката“ – инициатива през летния сезон 1.7 Фестивал „Русе- Коледна звезда на Дунав“ 1.8 Ден на река Дунав 1.9 Други събития, свързани с презентиране на местния продукт-състезания, конкурси, изложби, демонстрации и др. 1.10 Други участия на Община Русе в работни срещи, конференции и други инициативи с представители на туристическия бранш, национално и местно управление и други свързани с тях организации | ОП „Русе арт“ | Текущ | 180 000 | Дейности в съответствие с нуждите на бизнеса за развитие и промотиране на Русе и региона като център за културен, винен и кулинарен туризъм. Съвместно между общинска администрация и професионални сдружения като „Клуб на професионалните готвачи“, Съюз на хотелиерите и ресторантьорите – Русе, БАВП ( Българската Асоциация на Винените Професионалисти ), туристическия бизнес, културните институти, музеите, професионалната гимназия по туризъм и Дунавската задруга на художествените занаяти. |
Обща сума по раздел I | 180 000 | ||||
II. РЕКЛАМА НА ТУРИСТИЧЕСКИЯ ПРОДУКТ И УЧАСТИЕ В ТУРИСТИЧЕСКИ БОРСИ, ИЗЛОЖЕНИЯ И ДР. | |||||
2. | 2.1. Международна туристическа борса „Ваканция и СПА ЕКСПО”, София 09-11.03.2025 г. 2.2. Международно туристическо изложение „Културен туризъм”, гр. В. Търново 2.3.Участие в международни и национални туристически изложения, форуми и конференции. Участие в Международна конференция за корабоплаване и туризъм по р. Дунав. 2.4. Реклама на Община Русе, участие в рекламни каталози, пътеводители, списания, брошури, интернет и социални мрежи чрез рекламни статии, рекламни карета, клипове, филми и друг вид рекламни кампании; информационни и експедиентски турове. 2.5. Oтпечатване на рекламни материали 2.6. Туристически градски обиколки с професионални лицензирани екскурзоводи, предназначени за русенци, гости на града по време на събития и официални лица. 2.7. Поддръжка на новия туристически портал, www.visitruse.bg 2.8.Поставяне на информационни табели по протежение на екопътеката „Аз и ти с грижа за природата“ в лесопарк „Липник“ | ОП „Русе арт” | Текущ | 60 000 | Участие на самостоятелен щанд, презентиране на културно-туристически забележителности, възможности за туризъм Участие на самостоятелен щанд, презентиране на културно-туристически забележителности. Участие на международни изложения и конференции и презентиране на културно-туристически забележителности и възможности за туризъм. Публикации и реклама в туристически издания; други рекламни кампании, турове, филми, статии и др. Отпечатване на рекламни флаери, дипляни, винили, баджове, трансперанти и грамоти за събития. Поддръжка на туристическия портал. |
Обща сума по раздел II | 60 000 | ||||
III. ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР, ИНФОРМАЦИОННО ОБСЛУЖВАНЕ НА ТУРИСТИТЕ И РЕКЛАМНИ МАТЕРИАЛИ | |||||
3. | 3.1. Изграждане на туристическа инфраструктура и елементи на градската среда | ОП „Русе арт“ | Текущ | 80 000 | Изграждане на павилиони за алея на занаятите 4 бр преместваеми обекти (павилиони с индивидуален дизайн), предназначени за обществено обслужване в зона „К“. През м. януари 2025 г. е избрана фирма-изпълнител |
Обща сума по раздел III | 80 000 | ||||
Планирана сума за изпълнение на Програма 2025 г.: | 331 854 | ||||
Преходен остатък от 2024 г. (сумата включва капиталовите разходи от 2024 г.) | 112 594 | ||||
Очакван приход от „туристически данък“ през 2025 г. | 219 260 | ||||
Некласифицирани разходи по план 2025 г. (РЕЗЕРВ) | 11 854 |
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
(акад. Христо Белоев, дтн)