Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Приемане на Правилник за реда и условията за осъществяване на мерки за насърчаване на раждаемостта и подкрепа отглеждането на деца в Община Русе и Правилник за реда и условията за предоставяне на еднократни финансови помощи на физически лица от бюджета на Община Русе

ДО

ОБЩИНСКИ СЪВЕТ

РУСЕ

ПРЕДЛОЖЕНИЕ

ОТ ПЕНЧО МИЛКОВ

Кмет на Община Русе

ОТНОСНО: Приемане на Правилник за реда и условията за осъществяване на мерки за насърчаване на раждаемостта и подкрепа отглеждането на деца в Община Русе и Правилник за реда и условията за предоставяне на еднократни финансови помощи на физически лица от бюджета на Община Русе.

УВАЖАЕМИ ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,

I. Причини, които налагат приемането на Правилник за реда и условията за осъществяване на мерки за насърчаване на раждаемостта и подкрепа отглеждането на деца в Община Русе и Правилник за реда и условията за предоставяне на еднократни финансови помощи на физически лица от бюджета на Община Русе.

На заседание на комисията за разглеждане на заявленията по Наредба №21 на Общински съвет-Русе се идентифицира необходимост от изменения на текстовете на Наредба №21 на ОбС-Русе, с оглед на което бе издадена заповед за сформиране на работна група за обсъждане на предложения за промени в наредбата. Действащата Наредба №21 на Общински съвет-Русе регламентира реда и условията за предоставяне на финансови помощи на лица в затруднено материално положение, за задоволяване на инцидентно възникнали нужди; предоставянето на помощи за родители/осиновители на второ родено дете и близнаци и статута на многодетните семейства.

На заседание на работната група се предложи да се разработят и приемат два проекта на нормативни акта за двете направления – за представяне на финансови помощи на физически лица и за насърчаване на раждаемостта и за подкрепа при отглеждане на деца, както следва:

1. Проект на Правилник за реда и условията за осъществяване на мерки за насърчаване на раждаемостта и подкрепа отглеждането на деца в Община Русе.

2. Проект на Правилник за реда и условията за предоставяне на еднократни финансови помощи на физически лица от бюджета на Община Русе.

Съгласно чл. 7, ал.1 и ал. 2 от Закона  за нормативните актове, правилникът е нормативен акт, който се издава за прилагане на закон в неговата цялост, за организацията на държавни и местни органи или за вътрешния ред на тяхната дейност, докато наредбата е нормативен акт, който се издава за прилагане на отделни разпоредби или подразделения на нормативен акт от по-висока степен. В случая регламентацията на реда и условията за предоставянето на финансови  помощи от бюджета на Община Русе представлява такава за организация на местен орган и не урежда прилагането на разпоредби от нормативен акт от по-висока степен. Поради тази причина предлагаме регламентите за предоставяне на помощи да се обособят в два правилника.

Основната промяна в предложения Правилник за осъществяване на мерки за насърчаване на раждаемостта и подкрепа отглеждането на деца в Община Русе е, че в един нормативен акт се обединяват всички мерки за насърчаване на раждаемостта, включително финансова подкрепа при раждане на всяко новородено дете, подкрепа за двойки с репродуктивни проблеми, подпомагане на приемните семейства за отдих и почивка с приемното дете, както и уредба на статута на многодетните семейства.

Предвид ниската раждаемост в региона, социалните методи за стимулиране на семействата стават все по необходими. Много двойки не се решават да имат дете поради финансови затруднения. Затова се предлага предоставянето на финансова помощ при раждането или осиновяването на дете, което ще облекчи родителите в първите месеци след появата на новия член на семейството.

Новият Правилник регламентира еднократни финансови стимули, както следва:

  • за новородено или осиновено първо дете 150 лв.;
  • за новородено или осиновено второ дете 300 лв.;
  • за новородено или осиновено трето дете 300 лв.;
  • за четвърто и всяко следващо новородено или осиновено дете 150 лв.,
  • за близнаци, тризнаци и т.н. по 300 лв. на дете.

С цел стимулиране на отговорното родителство се въвеждат допълнителни изисквания към кандидатстващите родители:

1. Да не са с отнети или с ограничени родителските права, спрямо други родени от тях деца;

2.Да нямат деца, които са осиновени или настанени извън семейството по реда на Закона за закрила на детето;

3.Детето/децата, за което/които се кандидатства за финансова подкрепа, има/т извършени всички задължителни имунизации и профилактични прегледи, съобразно възрастта и здравословното състояние;

4.Ако другите деца в семейството са във възраст за задължително предучилищно и училищно образование, то/те да са записани на детска градина или училище и да нямат допуснати отсъствия повече от три дни или съответно повече от пет учебни часа на месец без уважителни причини;

5.  Да нямат парични задължения към Община Русе, установени с акт на компетентен орган, освен ако е допуснато разсрочване, отсрочване или обезпечение на задълженията, или задължението е по акт, който не е влязъл в сила.

Към Правилника са разписани реда, изискванията и критериите за подбор на кандидатите за финансово подпомагане по Програма „Асистирана репродукция“, изпълнявана с решение на Общински съвет – Русе. Предложена е промяна на допълнителния критерий за подбор на кандидатите: „Доход на семейството – не по-малко от 3 минимални работни заплати“, като се намалява изискването от 3 минимални заплати на 2 минимални заплати. Същият придобива следната редакция „Средномесечният доход на семейството за последните 6 /шест/ месеца да не е по-малък от 2 минимални работни заплати“.

Предлага се увеличаване на сумата за Инвитро процедура с донорски материал – до 2300 лв. да бъде увеличена в размер до 2700 лева. Мотивът за увеличението на средствата за този вид процедура е свързан с факта, че същата не се подпомага от държавата чрез фонда за асистирана репродукция към Министерството на здравеопазването. Процедурата „Ембриотрансфер на замразени ембриони“ се допълва и придобива следната редакция: „Ембриотрансфер на замразени ембриони, включващ: ембриотрансфер; замразяване на ембриони; размразяване на ембриони (култивиране и селекция) – не се променя сумата, с която се подпомагат двойките за тази процедура до 1500 лв.

Запазва се правото на финансовата подкрепа в размер до 600 лв., която се предоставя от Община Русе на приемните семейства, отглеждащи дете/деца за почивка през календарната година. Към Правилника са включениоблекченията и привилегиите, предоставяни на многодетните семейства от Община Русе, като се запазва реда и правото им регламентирано в действащата Наредба № 21 на Общински съвет-Русе.

Правилникът представлява инструмент за насърчаване на отговорно родителство, като същият не замества инструментите на държавната политика. Ето защо приемането на този Правилник е стимулираща мярка, което обяснява и прецизните критерии, въз основа на които смятаме, че ще стимулираме по-висока раждаемост в Община Русе.

Правилникът за реда и условията за предоставяне на еднократни финансови помощи на физически лица от бюджета на Община Русе регламентира реда и условията за предоставяне на еднократни финансови помощи на физически лица от бюджета на Община Русе. Основната промяна в действащата и предлаганата нова нормативна уредба се състои в това, че предоставянето на еднократни финансови помощи на лицата от бюджета на общината се обособява в самостоятелен нормативен акт – Правилник. Запазват се реда за кандидатстване и предоставяне на помощите и компетентния орган.  Предлага се увеличение на размера на максималния доход на член на семейство от линията на бедност до 80 на сто от минималната работна заплата, което ще увеличи обхвата на лицата, имащи право на помощта. Право на помощта имат лица, които отговарят на следните изисквания:

            1. Имат постоянен и настоящ адрес на територията на Община Русе, не по-малко от една година;

2. Не са получавали и не получават помощ за същата потребност от Дирекция социално подпомагане – Русе.

3. Не притежават повече от един недвижим имот;

4. Не са получили доход над 20 000 лв. от разпореждане с недвижимо имущество в срок от една година преди подаване на заявлението за отпускане на помощта;

5. Не са сключвали договор за прехвърляне на собственост върху недвижим имот срещу задължение за издръжка и гледане;

6. Са регистрирани в Териториална дирекция „Бюро по труда“ – Русе и не са отказвали предложена работа, ако лицата са в трудоспособна възраст;

7. Не са родители на дете, посещаващо група за задължително предучилищно образование и/или на ученик, които в рамките на един месец от учебната година са допуснали отсъствия, съответно повече от три дни или повече от 5 учебни часа, за които няма уважителни причини. В случай, че това изискване не е изпълнено лицата нямат право да кандидатстват отново до края на същата учебна година.

II. Цели, които се поставят:

Правилникът за реда и условията за осъществяване на мерки за насърчаване на раждаемостта и подкрепа отглеждането на деца в Община Русе има за цел увеличаване на раждаемостта на територията на Община Русе, посредством предоставяне на еднократна финансова помощ на родителите/осиновителите, отглеждащи първо, второ, трето и всяко следващо родено/осиновенодете, в т.ч.близнаци, която ще подпомогне родителите в първите месеци при отглеждане на дете.

Приемането на Правилника има за цел да стимулира раждаемостта в Община Русе и задържането на млади хора в нея, както и преодоляването на отрицателния прираст на населението в общината, раждането на деца от малолетни и непълнолетни майки и преждевременно напускане на училище от тях.

Целите на Правилника са насочени към финансова подкрепа на семействата с репродуктивни проблеми и на приемните семейства, полагащи грижи за деца. Гарантиране на отговорното родителство, което ще допринесе за това Русе да е привлекателно място за семействата, които да  създават, отглеждат и възпитават деца. 

Правилникът обединяват всички осъществявани от Община Русе мерки за насърчаване на раждаемостта – подпомагане при раждане на всички новородени деца и близнаци, подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми, подпомагане на почивките на приемните семейства, както и е уреден статута и на многодетните семейства.

Основните цели на Правилника за реда и условията за предоставяне на еднократни финансови помощи на физически лица от бюджета на Община Русе са:

Осигуряване подкрепа на лицата с най-ниски доходи, за да могат да покрият основните си жизнени потребности и да преодолеят финансовите затруднения. Това ще помогне за намаляване на социалното неравенство в обществото.

Подобряване на качеството на живот – чрез осигуряване на финансови средства за най-необходимите социални, здравни и образователни потребности с цел подобряване условията на живот на социално слабите лица за преодоляване на социалната им изолация.

Подкрепа за най-уязвимите групи – съсредоточаване върху подпомагането на лица, които са особено уязвими – възрастни хора, лица с увреждания, безработни, самотни родители и многодетни семейства.

Осигуряване на временно решение при кризисни ситуации – правилникът има за цел да предложи временна финансова помощ в случай на непредвидени събития или кризисни ситуации, като например загуба на работа, сериозно заболяване или природни бедствия, които могат да поставят лицата в невъзможност да се справят сами.

III. Необходими финансови средства:

В Правилник за реда и условията за осъществяване на мерки за насърчаване на раждаемостта и подкрепа отглеждането на деца в Община Русе се предлага отпускане на еднократна финансова помощ за родител/и или осиновител/и при раждане или осиновяване за първо, второ, трето и всяко следващо родено/осиновено дете, в т.ч. близнаци, а не както към момента се подпомагат родителите с 300 лева за раждане/осиновяване на второ дете, в т.ч. и близнаци – по 300 лева на дете.

Статистическите данни за Община Русе за последните две години сочат, че родени деца в Община Русе: през 2022 г. са 1179, а през 2023 г. са 1120, като от тях:    

  • Първо дете:                       през 2022 г. – 447;    през 2023 г. – 505;
  • Второ дете:                        през 2022 г. – 423;    през 2023 г. – 373;
  • Трето дете:                        през 2022 г. – 81;      през 2023 г. – 86;
  • Четвърто дете:                  през 2022 г. – 17;      през 2023 г. – 16;
  • Пето дете:                          през 2022 г. – 4;        през 2023 г. – 5;
  • Шесто дете:                       през 2022 г. – 1;        през 2023 г. – 1;
  • Седмо дете:                       през 2022 г. – 1;        през 2023 г. – 0;
  • Осмо дете:                         през 2022 г. – 0;        през 2023 г. – 0;
  • Девето дете:                      през 2022 г. – 1;        през 2023 г. – 0;

От направена справка за 2022 година за изплатените финансови средства и отпускане на еднократна финансова помощ за второ дете и близнаци е установено, че от 423 живо родени втори деца са постъпили общо 204 заявления от родителите им, от тях само 176 /158 – за второ дете и 18 за близнаци/ са получили финансова подкрепа.

От направена справка за 2023 година за изплатените финансови средства и отпускане на еднократна финансова помощ за второ дете и близнаци е установено, че от  373 живо родени втори деца са постъпили общо 169 заявления от родителите им, от тях само 149 /137 – за второ дете и 12 – за близнаци/ са получили финансова подкрепа.

Прави впечатление, че под 50% от правоимащите родители упражняват правото си за финансова подкрепа, като около 10 % от тях не отговарят на изискванията и получават отказ.

След направени разчети в Правилника се предлага Община Русе да предоставя еднократно финансово стимулиране за новородено/осиновено първо дете 150 лв.; за новородено/осиновено второ дете 300 лв.; за новородено/осиновено трето дете 300 лв.; за четвърто и всяко следващо новородено или осиновено дете 150 лв., а при близнаци, тризнаци и т. н. по 300 лв. на дете.

За еднократното финансово подпомагане на всички новородени деца в Община Русе през 2025 г. няма да достигнат средства в рамките на 50 000 лева от определения бюджетен кредит за 2024 г. в случай, че упражнят правото си и отговарят на изискванията.

Финансовите средства необходими за прилагането на Правилник за реда и условията за осъществяване на мерки за насърчаване на раждаемостта и подкрепа отглеждането на деца в Община Русе ще е свързано с изразходване на допълнителни средства от бюджета на общината, които се определят с бюджета за съответната година, но не и с ангажиране на допълнителен човешки ресурс.

Еднократна финансова помощ, с която ще се подпомагат социално слабите граждани, съгласно Правилника за реда и условията за предоставяне на еднократни финансови помощи на физически лица от бюджета на Община Русе не може да бъде по-малка от 200 лева и по-голям от 1000 лева.

Ако всяко лице получава максималната възможно помощ от 1000 лева, общите одобрени средства ще могат да покрият подпомагането на 35 лица. Това означава, че 35 лица могат да получат финансова помощ в пълен размер.

Средна помощ под хиляда лева. Ако всички получат максималната помощ от 1000 лева, например средната стойност на помощта е 700 лева, тогава броят на подпомогнатите лица ще бъде 51. Това предполага, че около 51 лица могат да получат помощ ако средният размер на подпомагането е по-нисък.

През 2022 година са подпомогнати 50 лица, през 2023 година са подпомогнати 93 лица, а към 31.10.2024 г. са подпомогнати 34 лица.

Ако средствата и броят на подпомаганите лица останат същите, за 2025 година няма да има необходимост от значително увеличение на финансовия ресурс за реализиране на дейностите по Правилника.

Финансовите средства необходими за прилагането на Правилника за реда и условията за предоставяне на еднократни финансови помощи на физически лица от бюджета на Община Русе ще е свързано с изразходване на същите средства от бюджета на общината, които се определят с бюджета за съответната година, но не и с ангажиране на допълнителен човешки ресурс.

 

IV. Очаквани резултати:

Разделянето на регламентите за предоставяне на помощи в двете направление – социални помощи и помощи за стимулиране на раждаемостта ще улесни гражданите, които искат да се запознаят с реда и условията за получаване на помощи.

Очаква се посредством финансовата подкрепа, която Община Русе ще предостави на родителите/осиновителите, отглеждащи първо, второ, трето и всяко следващо родено/осиновенодете, в т.ч.близнаци, двойките с репродуктивни проблеми, да се стимулира раждаемостта в Община Русе, както и да се гарантира отговорното родителство.

По-добра социална интеграция – осигуряването на финансова подкрепа на уязвими лица може да доведе до тяхната по-добра интеграция в обществото, като им предостави възможност да участват в социални, образователни и културни дейности.

Намаляване на риска от социална изолация-лицата, които изпитват финансови затруднения, често са изолирани от обществото. Чрез предоставянето на финансова помощ те ще имат възможност да избегнат социалната изолация и да водят по-достоен живот.

Повишаване на доверието в институциите – ясно дефинираните и справедливи правила за финансово подпомагане ще повишат доверието на гражданите в институциите и тяхната способност да отговарят на нуждите на населението.

V. Анализ на съответствие с правото на Европейския съюз:

Предлаганите Правилници са нормативни актове, които са  съобразени със Закона за нормативните актове, Семейния кодекс и Закона за гражданската регистрация и са в съответствие с правото на Европейския съюз, тъй като посочените нормативни актове не противоречат на разпоредбите на ЕС. Предлаганите нормативни актове са с правно основание чл. 21, ал. 1, т. 23, във връзка с ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА). Съобразени са с разпоредбите и целите на националното и местно законодателство.

Във връзка с изискването за провеждане на обществени консултации и публикуване на Проекта за приемане на нормативен акт с цел информиране на населението и прозрачност в действията на институциите по чл. 26, ал. 2 и ал. 3 от Закона за нормативните актове, в 30-дневен срок от публикуване на настоящето предложение на интернет страницата на общината и/или общинския съвет, се приемат  предложения и становища относно така изготвените проекти за приемане на    

Във връзка с гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Общински съвет – Русе, неговите комисии и взаимодействията му с общинска администрация, предлагам на Общински съвет – Русе да вземе следното

Р Е Ш Е Н И Е:

            На основание чл. 76 ал. 3 от Административнопроцесуалния кодекс, чл. 21, ал. 2, във вр. с чл. 21, ал. 1, т.23 и чл. 17, т.4 и т.7  от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА), Общински съвет – Русе,

Р Е Ш И:

1. Приема Правилник за реда и условията за осъществяване на мерки за насърчаване на раждаемостта и подкрепа отглеждането на деца в Община Русе;

2. Приема на Правилник за реда и условията за предоставяне на еднократни финансови помощи на физически лица от бюджета на Община Русе;

3. Отменя Наредба №21 за реда за отпускане на еднократна финансова помощ на граждани от бюджета на Община Русе и за статута на многодетните семейства, приета с Решение №1256/11.12.2014 г. 

ВНОСИТЕЛ,

ПЕНЧО МИЛКОВ

Кмет на Община Русе