Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Одобрение на Генерален план за организация на движението (ГПОД) за територията на Община Русе

ДО

ОБЩИНСКИ СЪВЕТ

РУСЕ

П Р Е Д Л О Ж Е Н И Е

ОТ ПЕНЧО МИЛКОВ

КМЕТ НА ОБЩИНА РУСЕ

Относно: Одобрение на Генерален план за организация на движението (ГПОД) за територията на Община Русе

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,

Съгласно чл. 6 и чл. 7 от Наредба №РД-02-20-2 от 24 октомври 2022 г. за организиране на движението по пътищата, отворени за обществено ползване на МРРБ (Наредбата), Община Русе в качеството си на собственик и администрация управляваща пътищата на своята територия следва да възложи изготвянето на проект за разработване на Генерален план за организация на движението (ГПОД) за територията на Община Русе.

ГПОД е стратегически документ, който регламентира организацията и управлението на транспортния трафик в дадено населено място или зона. Целта му е да осигури безопасно, ефективно и устойчиво движение на превозни средства и пешеходци, като включва анализ на съществуващото положение, предложения за подобрения и план за изпълнение на мерките. Той е основа за усъвършенстване на системата за регулиране на движението в зависимост от неговата интензивност и характер, при конкретните особености на застрояване на населеното място. При разработването на ГПОД се измерват параметрите на движението, изследват се основните закономерности на транспортните потоци и причините за възникването и формирането им, степента на използване на транспортните площи и прилежащите им територии, и се обследва регулирането на движението.

ГПОД предписва мерки за усъвършенстване на системата за регулиране на движението, подобряване на благоустройствената изграденост на техническите елементи на уличната мрежа, за реконструкции на кръстовища и улични участъци, изграждане на нови светофарни уредби, паркинги, пешеходни пространства и др.

Мерките, предвидени в плана, се разделят на:

  • краткосрочни – изпълняват се в рамките на една година, като организационно-административни мерки, които обхващат сигнализиране с пътни знаци, маршрути на движението на ППС и пешеходни преминавания, предимства за преминаване през конфликтни зони, възможни места за престой и паркиране и забрани за това, скорости на движение и др.;
  • дългосрочни в рамките на перспективния период – строителни мерки за реконструкции на уличната мрежа и принадлежностите й, нови редовните линии за обществен транспорт за превоз на пътници (РЛОТПП) и др.; препоръки за изготвяне на инвестиционни проекти, които задължително са придружени от част „Организация и безопасност на движението“ във фаза технически проект.

ГПОД на цялото населено място или на част от него се изготвя за период на действие от 5 години. За този период може да бъде извършвана актуализация при направени повече от 30% промени. Актуализация на ГПОД се изготвя в края на периода от 5 години за следващия период от 5 години. При актуализацията се нанасят всички изпълнени от общината проекти в периода от 5 години, свързани с организацията на движение (основен ремонт и/или реконструкции на улици, въвеждане в експлоатация на нови улици и др.). Планът се изпълнява в две фази – предварителен и окончателен проект.

ГПОД трябва да служи като инструмент на общинската администрация за прилагане на по-ефективни мерки и решения, относно градската мобилност и инфраструктура: режими на движение, паркиране, МГОТ (масов градски обществен транспорт), пешеходна и велосипедна достъпност, зони за платено паркиране, зони 30, трасета на товарното движение, скоростни режими и ограничения и др.

Не са предмет на ГПОД: комуникационно-транспортните планове като част от подробните устройствени планове (ПУП) – план за регулация и застрояване (ПРЗ) или ПУП – план за улична регулация (ПУР); проектите за организация на движението на съществуващата улична мрежа в населените места; проектите за светофарни уредби и системи за координирано регулиране на движението; сигнализацията с пътни знаци и пътна маркировка; подробни количествени и стойностни сметки; детайлни котировки за разположение на пътните знаци, пътна маркировка и друга сигнализация.

Към момента Община Русе не разполага с одобрен и действащ ГПОД. Това наложи необходимостта от неговото възлагане и разработване. Във връзка с установените потребности от подобряване на транспортната инфраструктура и организацията на движението в гр. Русе и прилежащите територии, Община Русе в качеството си на собственик и администрация управляваща пътищата на своята територия, предприе действия по изготвянето на такъв стратегически план. В съответствие със Закона за обществените поръчки (ЗОП) през 2022 г. бе проведена процедура за избор на изпълнител за разработване на ГПОД. След надлежно провеждане на обществената поръчка бе сключен Договор №ЗОП-45/22.06.2022 г. с „Институт по транспортно строителство и инфраструктура“ ООД с предмет: “Разработване на Генерален план на организация на движението по пътищата (ГПОД) за територията на Община Русе”. Същият отговаря на всички нормативни изисквания на този стратегически документ. Проектът е разработен въз основа на приетия “План на комуникационно-транспортната система” (ПКТС) на Общия устройствен план (ОУП) на община Русе.

От „Института по транспортно строителство и инфраструктура“ ООД е изготвен пълен и детайлен предварителен проект, включващ анализи на съществуващото състояние на движението, предлагани промени, прогнози за ефективността на тези промени и обосновани мерки за подобряване на транспортната мрежа и безопасността. Изпълнителят е разработил проекта, спазвайки следните приоритети: пешеходно движение; обществен транспорт; велосипедно движение, както и движението на индивидуални електрически превозни средства; движение на леки автомобили; движение на товарни автомобили; транзитно движение на автомобили. В изпълнение на задълженията си по чл. 9, ал. 1 от Наредбата Община Русе публикува предварителния проект на ГПОД на интернет страницата си. Съгласно чл. 22, ал. 1 от Наредбата, същият съдържа проучвания и анализи, обяснителна записка, схеми на съществуващото положение и схеми на проектното предложение.

Проектът е съгласуван със заинтересованите централни и териториални администрации и със специализираните контролни органи, които отговарят за различните аспекти на транспорта и инфраструктурата в града, като МВР-Пътна полиция (проверяват мерките за безопасност на движението, съответствието с нормативната база и стандартите за пътната сигнализация), Областно пътно управление (отговаря за съгласуването на транспортните решения в съответствие с регионалната пътна мрежа), Общински отдели за транспорт и инфраструктура (разглеждат предложените промени и тяхното влияние върху градската инфраструктура) и обществени и граждански организации (мнението им е важно за осигуряване на прозрачност и съгласие с общите интереси на населението).

На 15.03.2023 г. предварителният проект е внесен за предварително разглеждане от Експертния съвет по устройство на територията на Община Русе. С Протокол №06/15.03.2024 г. са дадени становища и препоръки от членове на Общинския експертен съвет по устройство на територията (ОЕСУТ) по предложенията в проекта. Предложенията и препоръките са предоставени на изпълнителя за отстраняване.

На 15.11.2023 г. предварителният проект с отстранени забележки по препоръките от членовете на съвета е внесен отново на ОЕСУТ за приемане и с Протокол №23 от 15.11.2023 г. е приет със забележки по схемните решения. Същият с приложените забележки е предоставен на изпълнителя за коригиране.

На 14.03.2024 г. е проведено публично обсъждане на предварителния проект. Обсъждането е ключов елемент за гарантиране на прозрачността и информираността на обществеността. По време на обсъждането гражданите и заинтересованите страни изразиха мнения, направиха предложения и коментари относно представения предварителен проект. От проведеното обсъждане е съставен протокол с направените предложения и забележки. Същия е предоставен на изпълнителя за извършване на корекция по забележките, които са предмет на ГПОД. Целта на отстраняването на забележките е да се отговори на нуждите на всички заинтересовани страни, като се съобразят и техническите и нормативните изисквания.

Съгласуването на предварителния проект на ГПОД е важен процес, който осигурява координация между всички заинтересовани страни и институции, за да се гарантира, че планът отговаря на местните, регионалните и националните изисквания. С ясна визия и правилно съгласуване общината ще може да приложи успешни мерки, които да подобрят транспортната система и качеството на живот в района.

След отстраняване на забележките на 22.07.2024 г. Изпълнителят предостави на Община Русе окончателен проект на ГПОД за територията на Община Русе. Окончателният проект съдържа всички части на предварителния проект, схеми на проектното предложение (прогнозни схеми) с нанесени корекции на основание протоколите от ОЕСУТ, входираните предложения от заинтересованите страни и общественото обсъждане, както и обобщена схема на основните пътни знаци, необходими за реализирането на останалите схемите от предварителния проект и проектното предложение.

Съгласно чл. 9, ал. 2 от Наредбата, същият е внесен за разглеждане и приемане от ОЕСУТ. Съветът разгледа и с Протокол №17 от 14.08.2024 г. взе решение за неговото приемане и прилагане без забележки. Това е финалната стъпка преди предоставянето на плана за одобрение от Общински съвет-Русе и внедряването му.

Във връзка с избягване на евентуални правни спорове касаещи използването на термините „Синя зона“ и „Зелена зона“ предлагам при изготвяне на нормативните документи, свързани с осъществяване на целите на плана, насочени към подобряване на средата за престой и паркиране на МПС-та на територията на Община Русе, да се използват термините „Зона“ №1 и „Зона“ №2.

I – Причини, които налагат одобрението на ГПОД:

Причините за възлагане разработването на ГПОД за територията на Община Русе и неговото одобрение са следните:

  • липса на актуална транспортна стратегия – липсата на действащ ГПОД създава проблеми с ефективното управление на движението и затруднява изпълнението на дългосрочни инфраструктурни проекти;
  • нарастващи транспортни нужди – гр. Русе се развива, като важен транспортен и икономически център, което налага актуализиране на организацията на движението с оглед увеличеното натоварване на транспортната инфраструктура. С нарастващия брой автомобили и засиленото използване на лични и товарни превозни средства, задръстванията стават все по-сериозен проблем в града, което налага ефективно управление на различните типове движение – лични превозни средства, товарни автомобили, обществен транспорт, велосипедисти и пешеходци. Съществуващата инфраструктура може да бъде по-ефективно използвана с подходяща организация на движението;
  • безопасност на движението – включването на нови мерки за подобряване на безопасността е приоритет на общината, особено в райони с интензивен трафик и с висока концентрация на инциденти. Увеличаването на пътнотранспортните произшествия изисква прилагането на системни мерки за намаляване на риска за участниците в движението;
  • обществен транспорт – една от основните причини за увеличаване на автомобилното движение е качеството на услугата на обществения транспорт, което е съвкупност от фактори, които определят, колко ефективен, удобен и достъпен е той за потребителите. Подобряването на качеството на услугата има пряко влияние върху удовлетвореността на пътниците и използването на транспорта, като предпочитан начин за придвижване;
  • екологични и устойчиви решения – увеличеното автомобилно движение допринася значително за замърсяването на въздуха;
  • регулиране на паркирането и обществените превози – проблемите с паркирането в централните и жилищните райони водят до редица негативни последици, които засягат, както отделни жители, така и обществото, като цяло. Паркирането на места, където не е позволено (на тротоари, пешеходни пътеки или в близост до кръстовища), ограничава видимостта и създава опасност за пешеходците и велосипедистите. При недостиг на регламентирани паркоместа, водачите често прибягват до нарушения, като паркират по тротоари, зелени площи, велосипедни алеи и др. Това води до разрушаване на инфраструктурата, замърсяване и загуба на пространства за пешеходци и обществени нужди.

II – Цели, които се поставят:

Основните цели на ГПОД за територията на Община Русе са следните:

  • подобряване на безопасността на движението;
  • намаляване на задръстванията и подобряване на трафикопроводимостта. Ефективната организация на движението е ключова за намаляване на задръстванията, особено в пиковите часове;
  • интеграция на устойчиви транспортни решения – въвеждането на алтернативни и устойчиви форми на транспорт, като велосипеди, електрически превозни средства и разширяване на пешеходните зони. Това е приоритет на ГПОД;
  • оптимизация на паркинговата инфраструктура – Решаването на проблемите с паркирането в централните и натоварените градски части е от съществено значение;
  • подобряване на достъпа до обществения транспорт;
  • повишаване качеството на живот в градската среда, чрез въвеждане на зони с по-ниска скорост за движение и разширяване на зелените площи;
  • да е съвместим с национални и европейски стандарти и стратегии за транспорт и устойчиво развитие;
  • ефективно управление на товарния трафик – регулирането на движението на тежкотоварни автомобили, особено в индустриалните зони и по международните коридори е важна цел на ГПОД;

III – Финансови и други средства, необходими за прилагането на ГПОД:

Разработването на ГПОД е осъществено с финансиране от бюджета на Община Русе. Съгласно чл. 3 от Договор №ЗОП-45/22.06.2022 г. общата цена за предоставянето на услугите е в размер на 87 840,00 (осемдесет и седем хиляди осемстотин и четиридесет) лева с ДДС. Тези средства са за всички етапи на процеса от планиране и проучване до публично обсъждане, съгласуване и одобрение.

На 22.06.2022 г. е извършено авансово плащане в размер на 10% от договорената сума към изпълнителя – 8 784,00 (осем хиляди седемстотин осемдесет и четири) лева с ДДС. Остатъка от сумата в размер на 79 056 (седемдесет и девет хиляди и петдесет и шест) лева с ДДС, ще се изплати в 30 дневен срок след одобрение на окончателен вариант на ГПОД от Общински съвет-Русе. Прилагането на одобрения от Общинският съвет план ще изисква значителни финансови инвестиции и ангажиране на множество ресурси, включително експертен персонал и модерна технологична инфраструктура. Комбинирането на финансиране от различни източници и координирането на усилията на местно и национално и европейско ниво ще позволи успешно изпълнение на плана и дългосрочни ползи за транспортната система на общината.

IV – Очаквани резултати от одобрението и прилагането на ГПОД:

Очаква се ГПОД да даде работещ модел за управление на транспорта, след систематизирането на информацията, с която разполага общината, като при необходимост данните следва да бъдат актуализирани или допълвани. Впоследствие прилагането му да доведе до значителни положителни промени в организацията на транспортната система и качеството на живот в града.

Очакваните ефекти от неговото одобрение и прилагане са следните:

  • намаляване на задръстванията и оптимизиране на трафика. Чрез по-добро планиране и реорганизация на основните пътни артерии, както и с въвеждането на еднопосочни улици и интелигентни системи за управление на трафика, ще се намалят задръстванията, особено в пиковите часове. Това ще направи придвижването в града по-бързо;
  • подобрена безопасност на движението – чрез модернизация на кръстовища, въвеждане на пешеходни зони, оптимизиране на светофарните уредби и мерки за намаляване на скоростта, ще се намалят пътните инциденти и ще се повиши безопасността на всички участници в движението;
  • повишено качество на обществените транспортни услуги – очаква се увеличаване на използването на обществен транспорт и намаляване на зависимостта от лични автомобили;
  • подобряване на екологичната устойчивост – чрез насърчаване използването на екологично чисти транспортни средства (електрически автобуси, велосипеди, пешеходни маршрути) ще се намали автомобилния трафик и респективно вредните емисии. Ще се подобри качеството на въздуха в града;
  • подобряване на инфраструктурата за пешеходци и велосипедисти – ще се разширят пешеходните зони и велосипедните алеи, което ще направи градската среда по-удобна и привлекателна за тези алтернативни форми на транспорт. Това ще насърчи по-здравословен начин на живот и по-устойчиво придвижване;
  • ефективно управление на паркирането – ще доведе до възможност за изграждане на нови паркинги и въвеждане на по-ефективни паркингови системи, включително зони за краткотрайно и дълготрайно паркиране. Това ще намали проблема с неправомерното паркиране и ще подобри достъпа до централните зони на града;
  • по-добра свързаност и интеграция на транспортната мрежа – чрез интегрирането на различните видове транспортни средства (градски транспорт, велосипеди, пешеходни маршрути и товарен трафик) ще се осигури по-свързана транспортна система. Това ще улесни преминаването между различните транспортни средства и ще подобри мобилността на гражданите;
  • повишена удовлетвореност на гражданите – по-доброто планиране на трафика, подобрените транспортни услуги и по-безопасната инфраструктура ще повиши качеството на живот и удовлетвореността на жителите и гостите на гр. Русе. Това ще подобри, както ежедневното им придвижване, така и цялостното им преживяване в градът и населените места на общината;
  • по-добро управление на товарния трафик – ще се минимизира влиянието на товарния трафик върху жилищните и централните градски зони. Това ще подобри условията за живот в градските части, като същевременно се запази икономическата активност;
  • дългосрочна устойчивост и планиране на инфраструктурата – ще предостави дългосрочна визия за развитие на транспортната инфраструктура. Това ще позволи на общината да планира бъдещите си инвестиции и проекти, като същевременно осигури стабилно развитие на транспортната система.

V. Анализ за съответствие с правото на Европейския съюз (ЕС):

Генералният план за организация на движението за територията на Община Русе трябва да съответства на националното законодателство и на правото на Европейския съюз (ЕС), тъй като България е част от ЕС и се задължава да спазва неговите правни и регулаторни рамки. Настоящият анализ има за цел да разгледа съответствието на проекта за ГПОД с приложимите директиви, регламенти и политики на ЕС, свързани с транспортната инфраструктура, безопасността на движението, екологията и устойчивото развитие.

Окончателния проект на ГПОД за територията на Община Русе е в съответствие с националното законодателство и правото на ЕС. Съобразени са разпоредбите на приложимото българско право, както и първичното и вторично право на Европейския съюз. Не се създават ограничения за гражданите, базирани на произход, националност, гражданство и др.

Генералният план за организация на движението е стратегически документ с ключова роля за развитието на транспортната система в Община Русе, който отразява бъдещите нужди и предизвикателства на транспортната инфраструктура. Одобрението му е от съществено значение за модернизирането на транспортната система, осигуряването на безопасността и повишаване на ефективността на движението и устойчивото развитие на региона. С одобрението на проекта ще бъдат изпълнени законовите задължения на стопанина на пътя, чрез привеждане на организацията на движение в съответствие със задължителните разпоредби на нормативните актове.

С оглед гореизложеното, на основание чл. 63, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Общински съвет – Русе, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация, предлагам Общински съвет – Русе да вземе следното

Р Е Ш Е Н И Е:

На основание чл. 21, ал. 2, във връзка с чл. 21, ал. 1, т. 23 от Закона за местното самоуправление и местната администрация и чл. 9, ал. 2 от Наредба №РД-02-20-2 от 24.10.2022 г. за организиране на движението по пътищата, отворени за обществено ползване на МРРБ

Р Е Ш И:

  1. Одобрява Окончателен проект на Генерален план за организация на движението (ГПОД) за територията на Община Русе и възлага на кмета на Община Русе да предприеме необходимите действия за неговото поетапно изпълнение и контрол върху реализацията на заложените мерки.
  2. При изготвяне на съответните нормативни документи, необходими за реализиране на предвидените в плана мерки за престой и паркиране , вместо понятието „Синя зона“ да се използва понятието „Зона №1 за кратковременно платено паркиране“ и вместо понятието „Зелена зона“ да се използва понятието „Зона №2 за кратковременно платено паркиране“.

Приложения:

  1. Задание за разработване на Генерален план за организация на движението;
  2. Договор №ЗОП-45/22.06.2022 г.
  3. Обяснителна записка на окончателния проект на ГПОД;
  4. Схемни решения на окончателния проект на ГПОД;
  5. Приемо-предавателен протокол за предварителния проект на ГПОД;
  6. Протокол №06/15.03.2023 г. на ОЕСУТ за предварително разглеждане на предварителния проект на ГПОД;
  7. Протокол №23/15.11.2023 г. на ОЕСУТ за приемане на предварителния проект на ГПОД;
  8. Протокол №17/14.08.ю2024 г. на ОЕСУТ за приемане на окончателен проект на ГПОД;
  9. Протокол от обществено обсъждане;
  10. Становище на сектор “Пътна полиция” при ОД на МВР-Русе
  11. Приемо-предавателен протокол за окончателния проект;
  12. Фактура за извършено авансово плащане.

С уважение,

ПЕНЧО МИЛКОВ

Кмет на Община Русе

Съгласували:

Димитър Недев

Зам.- кмет ЗДСТ

Кремена Минева

Директор на дирекция “Транспорт”

Елена Тодорова

Директор на дирекция ПД

Емилия Пенева

Директор на дирекция ФС

Владислав Нанов

Ст. юрисконсулт в отдел ПНО

Изготвил:

Боряна Пенчева

Ст. инспектор в отдел „Транспорт”