Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

ПРАВИЛНИК ЗА РЕДА И УСЛОВИЯТА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ЕДНОКРАТНИ ФИНАНСОВИ ПОМОЩИ НА ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА ОТ БЮДЖЕТА НА ОБЩИНА РУСЕ

Приет на основание чл. 76, ал. 3 от Административнопроцесуалния кодекс, чл. 21, ал. 2, във връзка с чл. 21, ал. 1, т.23 и чл. 17, т.4 и т.7 от ЗМСМА с Решение № 446/28.11.2024 г.

Ноември, 2024 г.

Глава първа

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Раздел I

ПРЕДМЕТ

Чл. 1. (1) Този Правилник урежда реда и условията за предоставяне и отчитането на средства за еднократни финансови помощи на физически лица в Община Русе.

(2) Средствата се предоставят за задоволяване на инцидентно възникнали здравни, образователни, социални и битови потребности на физически лица, които са в затруднено материално положение.

Раздел II

ВИДОВЕ ПОТРЕБНОСТИ, ЗА КОИТО СЕ ПРЕДОСТАВЯ ПОМОЩТА

Чл. 2. (1) По реда на този Правилник се разглеждат искания на физически лица:

1. С постоянен и настоящ адрес на територията на Община Русе не-малко от една година преди подаване на искането;

2. С брутен доход за член на семейство до 80% от минималната работна заплата за страната през последните 6 месеца;

3. С доказани неотложни здравни, образователни, социални и битови потребности.

(2) По реда на този Правилник се разглеждат искания за следните потребности:

1. Здравни: оперативни интервенции, диагностика, лечения, консумативи и лекарства, които не се заплащат от НЗОК или за скъпоструващи такива, които частично се заплащат от НЗОК;

2. Социални: за подпомагане на лица и семейства в затруднено материално положение, за подпомагане на хора с трайни увреждания, за задоволяване на инцидентно възникнали потребности от жизнено важен характер, за подпомагане на хора пострадали при бедствия, аварии, пожари и други форсмажорни обстоятелства.

3. Образователни: за деца и младежи до 29 години от семейства с починал или единствен родител за подкрепа при обучение и за тяхната социализация.

(3) По реда на този Правилник не се отпуска финансова помощ за погасяване на задължения за данъци, такси, вноски към осигурителни и здравни фондове, кредитни институции и разходи за плащания по договори за наем.

(4) По мотивирана преценка на комисията може да се отпусне помощ, когато е получена помощ и от друга институция или организация за същата потребност.

Раздел III

ПОДАВАНЕ НА ИСКАНЕ

Чл. 3. (1) Искания за отпускане на еднократни помощи се отправят до кмета на общината от лицето, което ще ползва съответната помощ или от негов пълномощник. Когато искането е подадено от пълномощник, същият следва да представи изрично писмено пълномощно.

(2) Искането се подава лично или чрез пълномощника, в деловодството на общинската администрация или по пощата. Искането следва да съдържа:

1. Три имена;

2. Постоянен и настоящ адрес, телефонен номер за връзка със заявителя;

3. Името, адреса и телефонния номер на пълномощника, когато искането е отправено чрез такъв.

(3) Искането трябва да бъде мотивирано, да изяснява обстоятелствата и причините за отправянето му, както и потребностите, които ще бъдат задоволени с отпуснатата еднократна финансова помощ.

Глава втора

ПРОЦЕДУРА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ПОМОЩИТЕ

Раздел I

КОМПЕТЕНТЕН ОРГАН

Чл. 4. (1) Разглеждането на постъпилите заявления с искане на финансова помощ се извършва от комисия, сформирана със заповед на кмета на Община Русе. Съставът на комисията е от 15 членове, от които: председател – кметът на Община Русе или определено от него длъжностно лице, заместник-председател – председателят на Постоянната комисия по здравеопазване и социална политика, членове – осем общински съветници (членове на Постоянната комисия по здравеопазване и социална политика) и петима служители от общинска администрация.

(2) Заседанията на комисията се насрочват периодично на три месеца при наличие на постъпили заявления и след получаване на служебна информация от дирекция „Социално подпомагане“ – Русе за лицата, подали исканията, дали са подпомагани и в какъв размер е отпуснатата помощ.

(3) При необходимост комисията провежда извънредни заседания по инициатива на председателя.

(4) При обявени извънредно положение, бедствено положение, извънредна епидемична обстановка или кризисна ситуация, засягащи територията на общината или част от нея, и когато въведените мерки и ограничения, не позволяват или затрудняват провеждането на присъствени заседания, комисията може да провежда заседания от разстояние при спазване на условията за кворум и лично гласуване чрез технически средства, които гарантират участието, идентифицирането и начина на гласуване на всеки неин член.

Раздел II

НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ

Чл. 5. (1) Към искането (по образец Приложение № 1) следва да бъде приложена декларация по образец Приложение № 2 от името на физическото лице, а при подаване чрез пълномощник – и от името на последния, за съгласие общинската администрация да обработва личните им данни съгласно Закона за защита на личните данни.

(2) Право на еднократна финансова помощ има лице, което отговаря и на следните условия:

1. Има постоянен и настоящ адрес на територията на Община Русе, не по-малко от една година;

2. Не е получавало и не получава помощ за същата потребност от дирекция „Социално подпомагане“ – Русе.

3. Не притежава повече от един недвижим имот;

4. Не е получило доход над 20 000 лв. от разпореждане с недвижимо имущество в срок от една година преди подаване на заявлението за отпускане на помощта;

5. Не е сключвало договор за прехвърляне на собственост върху недвижим имот, срещу задължение за издръжка и гледане;

6. Регистрирано е в Териториална дирекция „Бюро по труда“ – Русе и не е отказвало предложената му работа, ако е в трудоспособна възраст;

7. Не е родител на дете, посещаващо група за задължително предучилищно образование, и/или на ученик, които в рамките на един месец от учебната година са допуснали отсъствия, съответно повече от три дни или повече от 5 учебни часа, за които няма уважителни причини. В случай, че това изискване не е изпълнено лицето няма право да кандидатства отново до края на същата учебна година.

(3) При промяна на адресна регистрация в срок до 1 месец лицето се задължава да уведоми общинска администрация за това обстоятелство;

(4) Към искането следва да бъдат приложени и копия на следните документи, удостоверяващи обстоятелствата, изложени в него и доказващи необходимостта от подпомагане:

1. Служебни бележки за доходите на лицето и членовете на неговото семейство за последните 6 месеца, предхождащи месеца на подаване на заявление;

2. Медицинска документация – епикризи, амбулаторни листи, протоколи от ЛКК и др.;

3. Разходооправдателни документи или документи, доказващи необходимите средства за бъдещи разходи, които ще бъдат заплатени с отпуснатата помощ (проформа фактура; персонални оферти; удостоверения, протоколи и др.);

4. Служебни бележки от учебните заведения, в които се обучават децата на лицата, удостоверяващи обстоятелствата по чл. 5, ал.2, т. 7;

5. Други документи в зависимост от конкретния случай;

(5) Информация за лицата, свързана с имотното им състояние, регистрация в дирекция „Бюро по труда“, експертни решения на ТЕЛК/НЕЛК се проверява от Община Русе по служебен път;

(6) Комисията има право да поиска допълнителни документи при необходимост.

Раздел III

РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ИСКАНИЯТА

Чл. 6 (1) Експерти от дирекция „Социални и здравни дейности“, извършват служебна проверка за редовността на подадените документи. В случай, че искането не отговаря на изискванията на правилника, заявителят се уведомява да отстрани недостатъците в 7-дневен срок.

(2) Експертите извършват служебна проверка за наличието на изискуемите обстоятелства и изготвят доклад, който се предоставя на комисията не по-късно от 3 работни дни преди датата на заседанието. Докладът съдържа информация за наличие или липса на пречки за отпускане на помощта и обобщена информация от проведеното проучване и предоставените документи.

(3) Преди изготвяне на доклада се извършва и проверка на място за установяване на обстоятелствата, касаещи възникналата потребност за финансово подпомагане, като се попълва формуляр за посещението.

Чл. 7 (1) Комисията по чл. 4 от Правилника се произнася с решение по основателността на исканията и определя размера на еднократната финансова помощ. За решенията на

комисията се води протокол, който се подписва от всички присъствали членове. Размерът на помощта се съобразява с приложените разходооправдателни документи, други обстоятелства, посочени в заявлението, събраната допълнителна информация, както и с остатъка от сумата за финансови помощи по този Правилник в бюджета за съответната година. При положително становище, взето с мнозинство две трети от присъствалите членове, председателят на комисията изготвя писмено предложение до кмета на Община Русе, в срок до 5 работни дни след заседанието.

(2) Еднократната финансова помощ се отпуска със заповед на кмета на Община Русе въз основа на решението на комисията, който разпорежда изплащането на средствата.

(4) В случай, че помощта се отпуска за бъдещи плащания, физическото лице е длъжно да представи в общинска администрация финансов документ за извършения разход в срок от 1 (една) година от получаването на помощта, а в случай на кандидатстване и през следващата година – преди подаване на искането за втората година. В случай, че такъв документ не бъде представен, лицето се лишава от правото да кандидатства за подпомагане по реда на настоящия Правилник през годината, следваща годината на отпускане на финансовата помощ.

(5) Комисията може да отпусне помощ за потребност, която е финансирана и от други институции и организации, когато помощта е искана за скъпоструващо лечение.

(6) Размерът на предоставената еднократна финансова помощ не може да бъде по-малък от 200 (двеста) лева и по-голям от 1000 (хиляда) лева и се изплаща по банков път.

Раздел III

БЮДЖЕТ

Чл. 8 (1) Общият размер на еднократните безвъзмездни финансовите помощи, предоставяни по реда на този Правилник, се одобрява еднократно от Общински съвет – Русе при приемането на годишния бюджет на Община Русе.

(2) Общата сума на предоставените финансовите помощи по този Правилник не може да надвишава гласувания размер по ал. 1.

(3) В Дирекция „Социални и здравни дейности“ се води регистър за предоставените еднократни финансови помощи.

Раздел IV

ОГРАНИЧЕНИЕ

Чл. 9 (1) Гражданин на Община Русе няма право може да получава помощ по реда на този Правилник повече от две последователни бюджетни години, като при неспазване на указаното ограничение, искането не подлежи на разглеждане. Максималният брой помощи, които едно физическо лице може да получи пожизнено по реда на настоящия Правилник, е три пъти.

(2) Исканията се допускат за разглеждане при наличие на средства в бюджета на Община Русе.

(3) По изключение исканията на лица в изключително тежко положение, които не отговарят на условията за подпомагане по ред на Правилника, може да се предложат за разглеждане на закрито заседание от Постоянната комисия по здравеопазване и социална политика към Общински съвет – Русе.

Заключителни разпоредби

§1. Настоящият Правилник се приема на основание чл. 21, ал. 2 във връзка с чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА и отменя Наредба №21 за реда за отпускане на еднократна финансова помощ на граждани от бюджета на Община Русе и за статута на многодетните семейства, приета с Решение №1256/11.12.2014 г.

§2. Настоящият Правилник влиза в сила от 01.01.2025 г.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

(акад. Христо Белоев, дтн)

Файлове